Jest to dziewiętnasta już seria zdjęć związanych z historią Polski. Wstępnie zaplanowaliśmy 20 serii po 25 fotografii. Dziś zapraszam Państwa na kolejną z nich.

1. Powrót Józefa Piłsudskiego (w goglach) wraz z obstawą z Warszawy do Sulejówka. Na honorowym miejscu pies, wabiący się „Pies” – ukochany owczarek niemiecki Marszałka (1929)

2.  Polski Minister Spraw Zagranicznych Józef Beck u szczytu potęgi – pozdrawia z balkonu Pałacu Brühla wiwatujące na jego część tłumy. Polska właśnie zajęła Zaolzie, przyłączając się się do hitlerowskich Niemiec w dziele rozbioru Czechosłowacji. Październik 1938

 Rok później Polska zostanie wymazana przez Niemcy i Związek Radziecki z mapy świata. 

3.  Nowy model Syreny (102) wzbudza zainteresowanie na starcie Rajdu Monte Carlo w 1962 roku.

4.  Kochanka, a potem druga żona Władysława Andersa – Irena, młodsza od generała o 28 lat. (1942)

5.  Reprezentacyjna piesza kompania Wehrmachtu uroczyście wyprowadza z Wawelu krzyżackie chorągwie, zdobyte przez Polaków pod Grunwaldem, aby przekazać je na Zamek w Malborku. (1940)

Sztandary, które Niemcy traktują z czcią jako oryginały są jednak kopiami – krzyżackie chorągwie zaginęły po rozbiorach, kiedy rozkradli je Austriacy. Wykonanie kopii było możliwe, bo w 1448 roku Jan Długosz, zdając sobie sprawę, że z biegiem lat, symbole wielkiego polskiego zwycięstwa zniszczeją, skatalogował je, pieczołowicie opisał i wraz z wiernymi ilustracjami zamieścił w łacińskim rękopisie „Banderia Prutenorum”.

6. Eugeniusz Bodo i Nora Ney na Wzgórzu Wawelskim, o ich krótkim romansie na planie filmu „Czerwony błazen” plotkowano w całej Polsce. (1925)

7. Stanisława Ryster, rodowita lwowianka, z wykształcenia prawniczka, przez 33 lata prowadziła „Wielką Grę”.

8. Dziewczynka ze swoim psem w bombardowanej Warszawie. (1939)

Jedno ze zdjęć zrobionych przez Juliena Bryana, jedynego wówczas zagranicznego reportera w Warszawie. Obserwując nierówną walkę oblężonej stolicy powiedział: „Gdyby Spartanie odżyli, to przed wami, Polacy, pochyliliby czoła”. Wrócił do Polski w 1946 fotografować gruzy Warszawy.

9. Granica polsko – łotewska, gołębnik 19 batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza. Lata 30-te XX-wieku

10.  Polka dekoruje godło państwowe przed namiotem starosty, w obozie dla polskich uchodźców z ZSRR. Iran, 1942

 Wraz z osiemdziesięcioma tysiącami żołnierzy generała Andersa, Związek Radziecki opuściło blisko czterdzieści tysięcy cywilów – kobiet, dzieci, starców.

11.  Słynna brama nr 2 Stoczni Gdańskiej zmiażdżona przez czołg podczas pacyfikacji strajku okupacyjnego przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. (1981)

To tu 1970 roku wojsko ostrzelało opuszczających stocznię robotników (zginęło dwóch z nich). To tu w sierpniu 1980 gromadziły się tłumy gdańszczan, aby poznać listę 21 postulatów i wysłuchać Lecha Wałęsę ogłaszającego podpisanie porozumień sierpniowych i zakończenie strajku. W 1981 roku to wyjątkowe dla polskiej historii miejsce zyskało nowe symboliczne znaczenie.

12. Albert Einstein i Maria Skłodowska-Curie spacerują nad brzegiem Jeziora Genewskiego. (1925)

13. Lata 20-te XX wieku, okolice Rohatynia i Kuniuszek w województwie stanisławowskim (obecnie Ukraina)

14.  Gdańsk, propagandowe hasła na ruinach spichrzów wzdłuż Motławy. (1967)

15. 10 września 1939 roku, jedno z ostatnich wydań Expressu Wieczornego, szczęśliwi warszawiacy czytają propagandowe, kłamliwe artykuły o działaniach wojennych Anglii i Francji oraz przystąpieniu USA do bloku przeciwko Hitlerowi.

16. Warszawa, Plac Defilad – zaplanowany jako miejsce na potrzeby komunistycznych zgromadzeń publicznych, defilad, parad wojskowych itd. (1962)

17. Maidenhead w Wielkiej Brytani, Jadwiga Piłsudska, córka Marszałka, pilotka ATA – służby pomocniczej Royal Air Force, zajmującej się rozprowadzaniem nowych, naprawionych i uszkodzonych samolotów pomiędzy fabrykami, zakładami naprawczymi i lotniskami. (1943)

18. Antoni Markiewicz z polskiego Dywizjonu Myśliwskiego 302 wraz ze świeżo poślubioną żoną Yvonne Munday ratują resztki ze swoich prezentów ślubnych, po tym jak ich dom weselny został zbombardowany przez Luftwaffe. Anglia, 1944

19. Ślub Wiktora Proszkowca i Elizabeth Lance w Plymouth. Polski pan młody pociesza swoja szwagierkę Evelyn – to miało być podwójne wesele, druga siostra miała poślubić jego kolegę z polskiej marynarki wojennej, Aleksandra Zeiferta. Niestety w wigilię własnego ślubu wezwano go do stawienia się na pokładzie ORP Orkan. (1942)

20.  Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński na plaży w Chałupach. Ona, pielęgniarka i on, ranny żołnierz I wojny światowej (stracił rękę, nogę i wzrok w jednym oku), spotkali się w szpitalu w Moskwie. (1928)

21. Zakończenie karnawału w willi „Patria”, najbardziej epicka impreza w historii Krynicy.

Drugi od lewej, z literatką – światowej sławy tenor Jan Kiepura, a dalej jego żona – węgierska śpiewaczka operetkowa Mártha Eggerth, niemiecki książę Bernhard Lippe-Biesterfeld (z papierosem) oraz księżniczka Juliana – przyszła królowa Holandii. 

22.  Wilczy Szaniec, pułkownik Claus von Stauffenberg (pierwszy z lewej, bokiem) wita się z Adolfem Hitlerem. 15 lipca 1944 roku.

Zamachowiec jest gotowy do wykonania zadania, ale w ostatniej chwili powstrzyma go telefonicznie kierownictwo spisku, któremu zależy na likwidacji również Heinricha Himmlera (akurat nieobecnego). Wobec kolejnego dowodu na brak zdecydowania liderów antyhitlerowskiej opozycji Stauffenberg zacznie działać bardziej samodzielnie – pięć dni później podłoży bombę, nie oglądając się już na nikogo. Niestety tym razem narada, ze względu na upał, będzie odbywać się w drewnianym pawilonie, a nie w bunkrze, co uratuje Hitlera…

23. Druga połowa lat 60-tych, Vence na Lazurowym Wybrzeżu, Witold Gombrowicz i Rita Labrosse. Młodsza o 31 lat posiadaczka doktoratu z literatury została najpierw jego sekretarką, potem życiową partnerką (mimo homoseksualizmu Gombrowicza).

24. Elizabeth Bullimore z zachwytem przygląda się Orderowi za Zaszczytną Służbę, którym został właśnie odznaczony jej narzeczony, podpułkownik Aleksander Gabszewicz, as myśliwski, autor dziesięciu strąceń.

25. Łódzkie getto, Chaim Rumkowski (ze schyloną głową) wita Heinricha Himmlera (siedzi w limuzynie z rejestracją SS – 1).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.