Jest to dwudziesta już seria zdjęć związanych z historią Polski. Wstępnie zaplanowaliśmy 20 serii po 25 fotografii. Dziś zapraszam Państwa na kolejną z nich.

1.  Ślub Emilii Kaczorowskiej i Karola Wojtyły w kościele garnizonowym św. Piotra i Pawła w Krakowie. (1906)

Emilia jest jest w trzecim miesiącu ciąży, w sierpniu urodzi się ich pierwszy syn Edmund. Dziesięć lat później urodzi im się córeczka Olga, ale przeżyje jedynie 16 godzin. W wieku 35 lat Emilia zachodzi ponownie w ciążę, doświadczony wadowicki ginekolog namawia ją na aborcję: „nie przeżyje pani tego porodu”. Kobieta decyduje się jednak urodzić, wszystko przebiega pomyślnie – na świat przychodzi drugi syn – Karol. Młodszy o 14 lat brat jest dla Edmunda oczkiem w głowie – pozwala mu bawić się swoim lekarskim stetoskopem (Jan Paweł II aż do śmierci będzie trzymał te pamiątkę na biurku), zaszczepia w Karolu miłość do górskich wycieczek. W wieku 26 lat Edmund zostaje zastępca ordynatora w szpitalu w Bielsku. Ratując ciężko chorą pacjentkę, którą nie chciał się zająć żaden inny lekarz, zarazi się od niej płonicą i umrze po 4 dniach.

2.  Władysław Broniewski z ukochaną córeczką Joanną, którą nazywał Anką albo „córką-bzdurką”. Lata 30-te XX wieku.

W 1954 roku Anka zatruła się gazem – wstawiła wodę na kawę i zasnęła, woda wykipiała i zgasiła płomień. Ale środowisko spekulowało o samobójstwie, córka pisarza miała odebrać sobie życie, kiedy dowiedziała się, że jej kochanek, pisarz i scenarzysta Bohdan Czeszko, sypiał również z jej matką, pierwszą żoną Broniewskiego. Rozwścieczony i kompletnie pijany poeta z bronią w ręku szukał sprawcy nieszczęścia po warszawskich lokalach – Czeszko na kilka lat zbiegł do Moskwy. Po roku kompletnej niemocy pisarskiej Broniewski stworzył cykl wierszy „Anka” – najpiękniejszy poetycki wyraz miłości ojca do córki od czasu „Trenów” Jana Kochanowskiego. Pogrążając się coraz bardziej w rozpaczy i alkoholizmie zmarł kilka lat później. 

3. Zbudowany w gdańskiej stoczni niemiecki okręt podwodny U-1206, z technologiczną nowinką – toaletą z mechanizmem usuwania nieczystości nawet przy pełnym zanurzeniu (1945)

4. Najgenialniejszy oszust w historii PRL, Czesław Śliwa vel Jack Silberstein, z doprawioną brodą, podczas nagrań do poświęconego mu filmu dokumentalnego „Konsul i inni”. (1971)

W swojej roli życia przez dwa miesiące organizował w Polsce austriacki konsulat: przyjmował interesantów we wrocławskim hotelu Monopol, rozdawał dyplomatyczne austriackie paszporty (z węgierskim orłem, napisane „mieszaniną przypominająca polski, włoski i łacinę, z częściowym uwzględnieniem transkrypcji niemieckiej”), rozsyłał bełkotliwą „korespondencję dyplomatyczną” do najwyższych urzędów w Polsce, obiecywał posady w konsulacie licznym kochankom, a samochody kilku wrocławskich taksówkarzy wcielił do „corps diplomatique”. W oszustwo wciągnął setki osób, jego niezliczone rauty i delegacje po całej Polsce finansowały zauroczone wielbicielki i partnerzy przyszłych dewizowych biznesów, a urokowi „konsula” ulegli nawet urzędnicy (ci w Krakowie zaczęli eksmitować szkołę z budynku, który Śliwa wypatrzył sobie na konsulat) i milicjanci (salutowali na sam widok „Paschporte Consulare”). 

5. Gdynia właśnie otrzymała prawa miejskie, młode miasto liczy 12.000 mieszkańców i ma już własną parafię (kolegiata NMP pośrodku zdjęcia), za rok ruszy komunikacja miejska. (1926)

6. Panorama Łodzi  z pierwszej połowy XX wieku.

7. Lata 30. XX wieku, ojciec polskiego reportażu, poznański dziennikarz Kazimierz Nowak, podczas podróży przez Saharę. 

8. Niemcy opuszczają Breslau/Wrocław wkrótce na ich miejsce przybędą Polacy z Kresów Wschodnich. (1945)

9. Siedziba Koła Gospodyń Wiejskich w jednej z wiosek na Podlasiu. (1980)

10. Józef Piłsudski opuszcza Zamek Królewski, siedzibę Prezydenta RP, po spotkaniu z Ignacym Mościckim. (1932)

11.  Warszawa, bryła Zamku Królewskiego już w stanie surowym. (1972)

12. Granica polsko – radziecka. Lata 70-te XX wieku

13. 83-letni najwybitniejszy polski rzeźbiarz Xavery Dunikowski (1958)

14. Duma Zgierza – nowo otwarta łaźnia miejska, najnowocześniejszy i w ogóle drugi taki obiekt w Polsce. Lata 30. XX wieku.

15. Gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch (w środku) i prezydent Senatu Wolnego Miasta Gdańska Arthur Greiser (drugi z prawej) w otoczeniu innych nazistowskich dostojników oglądają makietę Gdańska podczas Niemieckich Targów Wschodnich w Królewcu. 20 sierpnia 1939.

16. Madagaskar, Ojciec Jan Beyzym wśród dzieci chorych na trąd. W wieku 48 lat jezuita opuścił na zawszę Polskę, aby stać się pierwszym na wyspie kapłanem, który zamieszkał w leprozorium (kolonii dla trędowatych). Początek XX wieku.

17. Hrubieszów, czyn społeczny (1961)

18. Marszałek Józef Piłsudski, marszałek Francji Ferdynand Foch, prezydent Stanisław Wojciechowski i premier Władysław Sikorski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. 3 maja 1923 roku.

Dzieło doskonałego duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena po raz pierwszy zaprezentowano w Warszawie w 1829 roku. Daleki od lokalnych gustów patriotycznych pomnik spotkał się jednak ze zmasowaną krytyką, a rozżalony Duńczyk stwierdził, że Polacy „nie mają poczucia sztuki”. Narodowa percepcja dzieła zmieniła się dopiero wtedy, gdy zainteresowali się nim zaborcy. Po Powstaniu Listopadowym Rosjanie wywieźli statuę księcia Poniatowskiego w głąb Rosji. Ponownie odsłonięty w II RP pomnik przetrwa tylko dwadzieścia lat – Niemcy będą skuteczniejsi od Rosjan, po prostu wysadzą go w powietrze. Nowy odlew, według zachowanego modelu z Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze, podarują Warszawie w 1952 roku władze Danii.

19.  Żydówki schwytane z bronią w ręku przez Niemców podczas pacyfikacji Powstania w Getcie Warszawskim, zdjęcie z raportu Jürgena Stroopa dla Heinricha Himmlera „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje”. (1943)

20. Okolice Lublina, wydobycie nawiniętej na wielki walec „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. (1944)

Olbrzymi obraz spędził prawie 4 lata zakopany pod ziemią, jest porozdzierany, zbutwiały i spleśniały. Ale przetrwał… Przez pięć lat niemieccy okupanci robili wszystko, aby dostać go w swoje ręce i zniszczyć – próbując zarówno gróźb i represji, jak i przekupstwa (wyznaczono wysoką nagrodę za informację o miejscu jego przechowywania). Gestapo nie udało się jednak złamać nikogo z nielicznego grona wtajemniczonych. Dla zmylenia tropu BBC podawało uporczywie, że obraz został ewakuowany do Anglii. Renowacja obrazu trwała 5 lat.

21. Polski parowóz pośpieszny Pm36 -1 z fabryki lokomotyw Fablok z Chrzanowa. (1937)

22. Gdynia, słynny dąb pośrodku ulicy Portowej. Lata 30. XX wieku.

23. Warszawa, tłumy przed premierą „Krzyżaków” w nowo otwartym kinie Skarpa. (1960)

24. Warszawa, Janusz Korwin-Mikke przed swoim domem. (1970)

25. Komańcza, imieniny internowanego prymasa Stefana Wyszyńskiego, w odwiedziny przybył m.in. biskup łódzki Michał Klepacz (z lewej), który po aresztowaniu kardynała, w wyniku ubeckich nacisków, zgodził się kandydować na stanowisko Przewodniczącego Episkopatu Polski. (1956)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.