Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!
1. Ateny, trwają przygotowania do finałowego biegu na 110 metrów przez płotki podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. (1896)
2. pracownik Biblioteki Narodowej Indii Brytyjskich w Kalkucie dzieli księgozbiór na dwa nowe państwa – hinduskie Indie i muzułmański Pakistan. (1947)
3. Lata 30-te XX wieku, Jewgienija – żona szefa NKWD Nikołaja Jeżowa.
Mąż – drugi najpotężniejszy człowiek ZSRR, fizycznie nie zaspokajał jej w żaden sposób (miał 153 cm wzrostu i wolał mężczyzn), dlatego żona Krwawego Karła szukała pocieszenia w ramionach najsłynniejszych rosyjskich pisarzy, przy czym nie przyjmowała do wiadomości słowa „nie”. „Unikałem częstych wizyt u nich, odkąd zdałem sobie sprawę z nieprzyjaznego stosunku do mnie Jeżowa. Doszedłem do wniosku, że wie o moim związku z jego żoną i że moja nazbyt częsta obecność wyda mu się podejrzana” pisał Isaak Babel, doskonale zdając sobie sprawę, że ryzykuje życiem zarówno kontynuując, jak i przerywając romans. Po aresztowaniu Jeżow pogrążył w śledztwie dwóch poprzednich mężów żony i wszystkich znanych mu kochanków – rozstrzelano m.in. wspomnianego Babla i Michaiła Kolcowa, twórcę kultowych czasopism Ogoniok i Krokodił. Cudem uszedł z życiem późniejszy laureat Literackiej Nagrody Nobla Michaił Szołochow – uratowało go wstawiennictwo Stalina, który cenił jego twórczość. Wobec zaciskającej się pętli, kolejnych likwidowanych mężów i kochanków, sowiecka femme fatale próbowała się jeszcze ratować pisząc dwa listy do Stalina, w którym przedstawiła się jako ofiara swojego męża – „psychopaty, alkoholika i homoseksualisty”. Wobec braku reakcji wodza – otruła się.
4. Moskwa, trwa błyskawiczna rozbiórka Cerkwi Chrystusa Zbawiciela. (1931)
5. Pokaz gimnastyczny nazistowskiej organizacji BDM – Związku Dziewcząt Niemieckich, zrzeszającej obowiązkowo nastolatki w wieku od 10 do 18 lat (starsze mogły pozostać w sekcji „Wiara i Piękno”). (1941)
6. Lída Baarová, czeska aktorka dla której głowę stracił niemiecki minister propagandy – Joseph Goebbels. (1936)
7. Niemieccy i brytyjscy żołnierze grają wspólnie w piłkę podczas „rozejmu bożonarodzeniowego” w okolicach Ypres (1914)
8. Mata Hari, paryska modelka, tancerka, striptizerka i kochanka wpływowych mężczyzn. (1905)
9. Okupowane tereny Związku Radzieckiego, dzieci bawią się w samochodzie szefa SS Heinricha Himmlera, który dokonuje inspekcji zaplecza frontu wschodniego i tempa eksterminacji „podludzi”. (1941)
Najodważnejszy z chłopców pozwolił sobie nawet ubrać czapkę Reichsführera.
10. Selfie Edvarda Muncha z okresu pobytu w klinice psychiatrycznej. Ma już za sobą trzy wersje najbardziej znanego obrazu ekspresjonistycznego – „Krzyku” i psychicznie pogrąża się w alkoholizmie i rozróbach, coraz częściej zdarzają mu się też halucynacje. (1908)
11. Frank Sinatra aresztowany pod zarzutem oszustwa matrymonialnego – miał uwieść młodą kobietę i zaciągnąć ją do łózka, obiecując zawarcie małżeństwa w bardziej stosownym czasie. (1938)
12. Zaadresowana po niemiecku przesyłka z protezą nogi dla angielskiego asa myśliwskiego Douglasa Badera. Lotnik z amputowanymi nogami (po wypadku w 1931 roku), znów stał się potrzebny RAF, gdy wybuchła II wojna światowa. (1941)
13. Granica radziecko – chińska w Zabajkalsku, imponująca brama wjazdowa obrazuje potęgę Związku Radzieckiego. Lata 80. XX wieku.
Dwadzieścia lat później Chińczycy zbudują po swojej stronie gigantyczną (ponad 100 metrów długości i prawie 50 metrów szerokości i wysokości), wielokrotnie większą od rosyjskiej „bramę narodową” Guo Men, symbolicznie detronizując rosyjskie aspiracje w regionie.
14. Seattle, zdjęcie zrobione przez przechodnia podczas interwencji policji w związku z grupą pijanych motocyklistów. (1974)
W Volkswagenie Garbusie na drugim planie Ted Bundy, jeden z najbardziej znanych i najkrwawszych seryjnych morderców, wypatruje kolejnej ofiary. Tego dnia uprowadzi w tym miejscu dwie kobiety, które będzie torturował, brutalnie je zgwałci i zamorduje. W poszukiwaniu świadków zdarzenia policja dotrze do autora zdjęcia i samej fotografii – niestety, okrutną ironią losu, policyjny radiowóz zasłania na zdjęciu tablicę rejestracyjną samochodu mordercy, co uniemożliwi jego identyfikację. Ten przypadek zadecyduje o życiu co najmniej kilkunastu osób, kolejnych ofiar Bundy’ego, zanim zostanie on aresztowany (zresztą szybko ucieknie).
15. Tysiące radzieckich jeńców wojennych w prowizorycznych miejscach odosobnienia na Ukrainie. (1941)
W wyniku błyskawicznej ofensywy niemieckiej całe dywizje Armii Czerwonej były notorycznie okrążane, zamykane w kotłach i likwidowane. W ciągu kilku letnich miesięcy Wehrmacht wziął do niewoli ponad 3 miliony żołnierzy, w sumie podczas całej wojny hitlerowsko – sowieckiej prawie 6 milionów. Ponad połowa z nich zmarła w niewoli w wyniku świadomej i celowej polityki wyniszczania.
16. Nan Aspinwall, pierwsza kobieta która samotnie przemierzyła na koniu (a dokładniej to klaczy – Lady Ellen) wszerz całe Stany Zjednoczone, z San Francisco do Nowego Jorku. (1910)
17. Most Karola dzielnie opiera się kolejnej powodzi na Wełtawie. Praga, 1872
18. Inveraray (Szkocja), major Jack Churchill (na pierwszym planie z prawej) podczas ćwiczeń desantowych.
19. Paul Verlaine pije absynt w Café François 1er. (1892)
20. Berlin, sadzenie ziemniaków w ogrodach zrujnowanego Reichstagu. (1946)
21. Alfred Liskow, żołnierz Wehrmachtu, z przekonań komunista, który 21 czerwca około godziny 21 przepłynął graniczną rzekę Bug, w okolicach Sokala, aby ostrzec Armię Czerwoną, że o świcie wojska niemieckie przekroczą granicę na całej długości. (1941)
Gdy raport z jego przesłuchania dotarł do Moskwy, Stalin rozkazał rozstrzelać dezertera za „rozpowszechnianie dezinformacji”. Ciężko ustalić co stało się później z Liskowem – według jednych źródeł zlikwidowano go jeszcze tej samej nocy, według innych został oszczędzony, gdy nad ranem armia niemiecka faktycznie zaatakowała ZSRR i dopiero później (tak czy inaczej) zaginął bez wieści.