Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Ateny, trwają przygotowania do finałowego biegu na 110 metrów przez płotki podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. (1896)

2. pracownik Biblioteki Narodowej Indii Brytyjskich w Kalkucie dzieli księgozbiór na dwa nowe państwa – hinduskie Indie i muzułmański Pakistan. (1947)

3. Lata 30-te XX wieku, Jewgienija – żona szefa NKWD Nikołaja Jeżowa.

Mąż – drugi najpotężniejszy człowiek ZSRR, fizycznie nie zaspokajał jej w żaden sposób (miał 153 cm wzrostu i wolał mężczyzn), dlatego żona Krwawego Karła szukała pocieszenia w ramionach najsłynniejszych rosyjskich pisarzy, przy czym nie przyjmowała do wiadomości słowa „nie”. „Unikałem częstych wizyt u nich, odkąd zdałem sobie sprawę z nieprzyjaznego stosunku do mnie Jeżowa. Doszedłem do wniosku, że wie o moim związku z jego żoną i że moja nazbyt częsta obecność wyda mu się podejrzana” pisał Isaak Babel, doskonale zdając sobie sprawę, że ryzykuje życiem zarówno kontynuując, jak i przerywając romans. Po aresztowaniu Jeżow pogrążył w śledztwie dwóch poprzednich mężów żony i wszystkich znanych mu kochanków – rozstrzelano m.in. wspomnianego Babla i Michaiła Kolcowa, twórcę kultowych czasopism Ogoniok i Krokodił. Cudem uszedł z życiem późniejszy laureat Literackiej Nagrody Nobla Michaił Szołochow – uratowało go wstawiennictwo Stalina, który cenił jego twórczość. Wobec zaciskającej się pętli, kolejnych likwidowanych mężów i kochanków, sowiecka femme fatale próbowała się jeszcze ratować pisząc dwa listy do Stalina, w którym przedstawiła się jako ofiara swojego męża – „psychopaty, alkoholika i homoseksualisty”. Wobec braku reakcji wodza – otruła się.

4. Moskwa, trwa błyskawiczna rozbiórka Cerkwi Chrystusa Zbawiciela. (1931)

5. Pokaz gimnastyczny nazistowskiej organizacji BDM – Związku Dziewcząt Niemieckich, zrzeszającej obowiązkowo nastolatki w wieku od 10 do 18 lat (starsze mogły pozostać w sekcji „Wiara i Piękno”). (1941)

6.  Lída Baarová, czeska aktorka dla której głowę stracił niemiecki minister propagandy – Joseph Goebbels. (1936)

7. Niemieccy i brytyjscy żołnierze grają wspólnie w piłkę podczas „rozejmu bożonarodzeniowego” w okolicach Ypres (1914)

8. Mata Hari, paryska modelka, tancerka, striptizerka i kochanka wpływowych mężczyzn. (1905)

9.  Okupowane tereny Związku Radzieckiego, dzieci bawią się w samochodzie szefa SS Heinricha Himmlera, który dokonuje inspekcji zaplecza frontu wschodniego i tempa eksterminacji „podludzi”. (1941)

Najodważnejszy z chłopców pozwolił sobie nawet ubrać czapkę Reichsführera.

10. Selfie Edvarda Muncha z okresu pobytu w klinice psychiatrycznej. Ma już za sobą trzy wersje najbardziej znanego obrazu ekspresjonistycznego – „Krzyku” i psychicznie pogrąża się w alkoholizmie i rozróbach, coraz częściej zdarzają mu się też halucynacje. (1908)

11. Frank Sinatra aresztowany pod zarzutem oszustwa matrymonialnego – miał uwieść młodą kobietę i zaciągnąć ją do łózka, obiecując zawarcie małżeństwa w bardziej stosownym czasie. (1938)

12. Zaadresowana po niemiecku przesyłka z protezą nogi dla angielskiego asa myśliwskiego Douglasa Badera. Lotnik z amputowanymi nogami (po wypadku w 1931 roku), znów stał się potrzebny RAF, gdy wybuchła II wojna światowa. (1941)

13. Granica radziecko – chińska w Zabajkalsku, imponująca brama wjazdowa obrazuje potęgę Związku Radzieckiego. Lata 80. XX wieku.

Dwadzieścia lat później Chińczycy zbudują po swojej stronie gigantyczną (ponad 100 metrów długości i prawie 50 metrów szerokości i wysokości), wielokrotnie większą od rosyjskiej „bramę narodową” Guo Men, symbolicznie detronizując rosyjskie aspiracje w regionie.

14. Seattle, zdjęcie zrobione przez przechodnia podczas interwencji policji w związku z grupą pijanych motocyklistów. (1974)

W Volkswagenie Garbusie na drugim planie Ted Bundy, jeden z najbardziej znanych i najkrwawszych seryjnych morderców, wypatruje kolejnej ofiary. Tego dnia uprowadzi w tym miejscu dwie kobiety, które będzie torturował, brutalnie je zgwałci i zamorduje. W poszukiwaniu świadków zdarzenia policja dotrze do autora zdjęcia i samej fotografii – niestety, okrutną ironią losu, policyjny radiowóz zasłania na zdjęciu tablicę rejestracyjną samochodu mordercy, co uniemożliwi jego identyfikację. Ten przypadek zadecyduje o życiu co najmniej kilkunastu osób, kolejnych ofiar Bundy’ego, zanim zostanie on aresztowany (zresztą szybko ucieknie).

15. Tysiące radzieckich jeńców wojennych w prowizorycznych miejscach odosobnienia na Ukrainie. (1941)

W wyniku błyskawicznej ofensywy niemieckiej całe dywizje Armii Czerwonej były notorycznie okrążane, zamykane w kotłach i likwidowane. W ciągu kilku letnich miesięcy Wehrmacht wziął do niewoli ponad 3 miliony żołnierzy, w sumie podczas całej wojny hitlerowsko – sowieckiej prawie 6 milionów. Ponad połowa z nich zmarła w niewoli w wyniku świadomej i celowej polityki wyniszczania.

16. Nan Aspinwall, pierwsza kobieta która samotnie przemierzyła na koniu (a dokładniej to klaczy – Lady Ellen) wszerz całe Stany Zjednoczone, z San Francisco do Nowego Jorku. (1910)

17. Most Karola dzielnie opiera się kolejnej powodzi na Wełtawie. Praga, 1872

18. Inveraray (Szkocja), major Jack Churchill (na pierwszym planie z prawej) podczas ćwiczeń desantowych.

19. Paul Verlaine pije absynt w Café François 1er. (1892)

20. Berlin, sadzenie ziemniaków w ogrodach zrujnowanego Reichstagu. (1946)

21. Alfred Liskow, żołnierz Wehrmachtu, z przekonań komunista, który 21 czerwca około godziny 21 przepłynął graniczną rzekę Bug, w okolicach Sokala, aby ostrzec Armię Czerwoną, że o świcie wojska niemieckie przekroczą granicę na całej długości. (1941)

Gdy raport z jego przesłuchania dotarł do Moskwy, Stalin rozkazał rozstrzelać dezertera za „rozpowszechnianie dezinformacji”. Ciężko ustalić co stało się później z Liskowem – według jednych źródeł zlikwidowano go jeszcze tej samej nocy, według innych został oszczędzony, gdy nad ranem armia niemiecka faktycznie zaatakowała ZSRR i dopiero później (tak czy inaczej) zaginął bez wieści.

22. Okolice Wilna, żołnierze Armii Czerwonej rozdają prasę propagandową. (1939)

23. Dzieci przed jednym z punktów wyborczych, podczas referendum w sprawie przyłączenia Austrii do III Rzeszy. (1938)

24.  Niemiecka załoga Auschwitz II Birkenau podczas wyjazdu integracyjnego do ośrodka Solahütte, położonego 30 kilometrów od obozu śmierci. (1944)

25. 22 czerwca 1941 roku, mieszkańcy Moskwy w milczeniu słuchają przemówienia Wiaczesława Mołotowa, informującego o niemieckim ataku na ZSRR. 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.