Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Kapitan Dmitrij Kolesnikow na pokładzie rosyjskiego jądrowego okrętu podwodnego K-141 Kursk. Okręt zatonie podczas manewrów na Morzu Barentsa wskutek tajemniczej eksplozji torpedy. (2000)

2.  Scatman John, właściwie John Paul Larkin. (1995)

Od najwcześniejszych lat miał wielkie problemy z jąkaniem, czego efektem było traumatyczne dzieciństwo. Swoją największą słabość zamienił w atut, próbując jazzowego, dźwiękonaśladowczego sposobu śpiewania zwanego „scat”. Jego agent zasugerował mu, aby spróbował to połączyć jeszcze z modną muzyką taneczną. Początkowy niechętny Larkin nagrał jednak singiel „Scatman (Ski-Ba-Bop-Ba-Dop-Bop)”, który miał ośmielić jąkające się dzieci. „Miałem nadzieję, że takie dzieciaki słuchając albo tańcząc do mojej piosenki poczują, że życie nie jest takie złe. Chociaż na minutę”. Nieznany 53-letni muzyk błyskawicznie zostaje ogólnoświatową gwiazdą. Zniknie równie niespodziewanie jak się pojawił, a trzy lata później zachoruje na raka płuc. W jednym z ostatnich wywiadów powie „Cokolwiek Bóg będzie chciał – będzie dla mnie dobre… Miałem wspaniałe życie. Zasmakowałem piękna”.

3. Ostatnie tygodnie beztroski czeskiej bohemy, w tym także Jaroslava Haška (leży na pierwszym planie). (1914)

4. Junkers Ju 52 na lotnisku polowym Pitomnik, jednym z ostatnich, jakie pozostały oblężonym Niemcom w Stalingradzie. (1943)

5. Leszek Cichy prezentuje kartkę, którą razem z Krzysztofem Wielickim odnaleźli na szczycie Mount Everest (1980)

 „Jeśli chcesz się dobrze zabawić – zadzwoń do Pat Rucker 274-2602 Anchorage, Alaska, USA”. Numer do ulubionej prostytutki zostawił Ray Genet, ostatni zdobywca szczytu w sezonie letnim 1979 (himalaista z Alaski zginął później podczas zejścia). Polacy są w zupełnie innym nastroju – na Mount Everest zostawiają różaniec i drewniany, 4-centymetrowy krzyżyk. Powtarzana nieoficjalnie informacja o krzyżyku dociera w zniekształconej formie do Radia Wolna Europa. Wkrótce w eter popłynie informacja, że polscy „lodowi wojownicy” nie tylko jako pierwsi w historii świata zdobyli zimą ośmiotysięcznik, ale też ustawili na szczycie 4-metrowy krzyż.

6. Wyspa Króla Jerzego, widok na powstającą Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego. (1977)

7.  Wnętrze akademika w Moskwie. (1928)

8. Francuscy ochotnicy Waffen-SS w drodze na front wschodni. (1943)

W zagranicznych jednostkach Schutzstaffel służyło 8.000 Francuzów, ale też np. 50.000 Holendrów, 20.000 Ukraińców, 8.000 bośniackich muzułmanów, a nawet 50 Brytyjczyków. Jedyną polską jednostką SS jaką planowali utworzyć Niemcy był legion góralski, składający się z członków Goralenvolk, ale z planowanych 10.000 ochotników, mimo silnych nacisków, zgłosiło się zaledwie 300, na szkolenie dotarło już tylko kilkunastu, a ostatecznie członkami Waffen-SS miało zostać zaledwie kilku.

9. Duma „sił powietrznych” zbuntowanej nigeryjskiej prowincji Biafra, stary bombowiec A-26, którym przyleciał polski najemnik (legenda dywizjonu 303) Jan Zumbach. (1967)

10. Gdańsk, drugi dzień stanu wojennego, proboszcz parafii Mariackiej ksiądz Stanisław Bogdanowicz schodzi z wartowni przy stoczniowej bramie nr 2 po wspólnej modlitwie ze strajkującymi stoczniowcami i zgromadzonymi po drugiej stronie ogrodzenia mieszkańcami Gdańska. 14 grudnia 1981

11. Legendarne Mercedesy W123 (potocznie zwane „beczką”) w salonie samochodowym. (1980)

12. Wysłana przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa wkracza do Kielc, w nadziei na wywołanie w zaborze rosyjskim narodowego powstania. (1914)

13. Niemcy, okolice Schwedt, powódź w dolinie Dolnej Odry, lokalni mieszkańcy próbują bezskutecznie uszczelniać przeciekające wały przy pomocy brezentu. (1926)

14.  Stany Zjednoczone, urodzony bez rąk Charles B. Tripp i pozbawiony nóg Eli Bowen pozują do wspólnej fotografii na tandemie (1890)

15. Karol May pozuje jako Old Shatterhand, główny białoskóry bohater jego książek o Dzikim Zachodzie. (1896)

16. 1 sierpnia 1944, tuż przed „Godziną W”, Warszawa, okolice cmentarza ewangelicko-augsburskiego, miejsca koncentracji batalionu „Pięść”. Drugi z lewej dowódca – mjr. Alfons Kotowski „Okoń”, przedwojenny oficer Wojska Polskiego. Na środku ulicy Karolkowej prowokacyjnie pozuje ppor. Stanisław Bąk „Burza”, do niedawna likwidator AK.

17. 22 lipca 1966, Warszawa, Defilada Tysiąclecia przed Pałacem Kultury i Nauki – największa parada wojskowa w historii Polski, przejazd jednostek rakietowych.

18. Mauretania, najdłuższy pociąg towarowo-osobowy na świecie (długość nawet do trzech kilometrów) wtacza się powoli na stację Choum. (2002)

Od kilkudziesięciu lat niezelektyfikowaną, jednotorową, liczącą 650 kilometrów, jedyną linią kolejową w kraju, przewożone są wydobyte rudy żelaza z położonych na Saharze kopalń. Zbudowana przez Francuzów, za czasów kolonialnych, linia pierwotnie biegła za miastem dwukilometrowym tunelem wydrążonym w granitowej skale – wszystko z powodu niemożności dogadania się z władzami pobliskiej Sahary Hiszpańskiej („pomnik europejskiej głupoty w Afryce”). Teraz, za Choum, na odcinku kilku kilometrów, linia narusza granice sąsiedniego państwa, na terytorium kontrolowanym przez powstańców z Frontu Polisario. Największym wyzwaniem dla utrzymania ciągłości transportu nie jest jednak polityka, ale pustynia, uporczywie walcząca o odebranie tego, co słusznie jej się należy.

19.  Gabrielle „Coco” Channel niedługo po utracie miłości życia – Artura „Boy” Capela, który zginął w wypadku samochodowym. (1920)

Ostatnim wspólnym projektem, o którym rozmawiali przed jego śmiercią była limitowana seria wody toaletowej Eau du Chanel, prezentu dla najlepszych klientek. Kilka miesięcy później, w Wenecji, Coco nawiąże romans z wygnanym z Rosji i zrujnowanym księciem Dymitrem Pawłowiczem Romanowem, potencjalnym następcą zamordowanego przez bolszewików cara Mikołaja II. To on pomoże jej odnaleźć dawnego carskiego perfumiarza Ernesta Beaux. Ten przedstawi projektantce serię dziesięciu zmodyfikowanych i unowocześnionych zapachów z petersburskiego dworu. Z próbek oznaczonych numerami od 1 do 5 i od 20 do 24 Coco wybierze kompozycję No. 5.

20. Kobiety przepraszają swoich mężów za przewinienia w ostatnim roku

W epoce wiktoriańskiej jedną z tradycji podczas świąt Bożego Narodzenia było przeproszenie swojego męża za przewinienia i grzechy popełnione podczas całego roku. Żony klękały i całowały swojego męża w rękę obiecując poprawę.

21. Jeden z pracowników naprawiających antenę na wieży WTC w Nowym Jorku pozdrawia fotografa pokazując mu goły tyłek. (1979)

22. Kobieta pozuje do zdjęcia z głową ulubionego kota w postaci czapki. (1908)

Musiała go bardzo kochać, że nie potrafiła się z nim rozstać….

23. Aresztowanie kobiety za strój topless podczas festiwalu filmowego w Cannes (1965)

24. James Morris i jego niesamowicie rozciągliwa skóra. Potrafił rozciągnąć ją nawet na odległość 46 centymetrów (1896)

25. Pojazd napędzany kozą, USA (1900)

W poprzednim odcinku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.