Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. Oficyny zamkowe i Książ przed przebudową (1910)

2. Zdjęcie policyjne z 1893 roku. Przestępczyni François Bertillon (2 lata) została przyłapana na gorącym uczynku, kiedy to gryzła gruszki z nieswojego koszyka.

Oczywiście zdjęcie jest upozorowane a cała historia wymyślona przez ojca dziewczynki.

3. Robert Capa, chłopiec na czołgu, Chartres (1944)

4. Zdzisław Beksiński podczas pracy.
Zwykle słuchał po 10-12 godzin muzyki dziennie. Mówił że słuchając jej głośno chce zagłuszyć własny umysł.

5. Ostatni więźniowie opuszczających Alcatraz, 1963

6. Autoportret Siergieja Prokudina-Gorskiego z lat 1905-1915 nad rzeką Karolitskai

Siergiej opracował metodę robienia kolorowych zdjęć. Jego aparat robił trzy monochromatyczne zdjęcia z trzema różnymi filtrami, które następnie nakładały się na siebie.

7. Wietnam (1966)

8. Kobieta z widokiem na zaśnieżoną przełęcz w Pirenejach, Francja , 1956.

9. Czeczen modli się podczas pierwszej bitwy pod Groznym w styczniu 1995 roku.

10. Żałobnicy oddają cześć zabitemu przywódcy Partii Czarnych Panter Frediemu Hamptonowi, Chicago, 8 grudnia 1969.

11. Bestie z Bergen-Belsen, strażniczki obozowe SS.

12. Omdlały żołnierz podczas parady wojskowej w Londynie, 1966 r.

13. Brytyjski żołnierz obserwuje łunę ognia nad płonącymi szybami naftowymi, podpalonymi przez wycofujące się wojska Saddama Husajna w południowym Iraku, 20 marca 2003 roku.

14. Piłsudski i Rydz-Śmigły w trakcie wojny 1920 roku.

„Czego krzyczysz… co noga? A tamtemu głowę urwało i nie krzyczy, a ty o takie głupstwo.” W ten sposób Józef Piłsudski pocieszał rannych żołnierzy. Nigdy nie należał do ludzi delikatnych ale żołnierz nie musi być delikatny.

15. Panorama Hiroszimy w trzy lata bo zrzuceniu bomby atomowej.

Supermocarstwa takie jak USA czy ZSRR posiadające tysiące głowic atomowych mogły z łatwością wywołać zniszczenia na taką skalę, że Hiroszima i Nagasaki stałyby się przy tym nic nie znaczącym „incydentem”. Warto tutaj przytoczyć słowa Alberta Einsteina: „Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi”

16. Ofiary na ulicach Hiroszimy po zrzuceniu bomby atomowej.

Piekielna temperatura sięgająca 300 000 stopni Celsjusza stopiła wszystko w promieniu 300-400 m – w tym także wszystkich ludzi, którzy się znajdowali blisko centrum wybuchu. W odległości kilometra ciała ludzkie paliły się żywym ogniem. Nawet ci, którzy znajdowali się 3,5 kilometra od miejsca eksplozji, doznali dotkliwych oparzeń.

17. Częściowo zwęglona ofiara z Hiroszimy

Szacuje się, że w Hiroszimie zginęło 30% populacji miasta (70 – 90 tysięcy mieszkańców.) W Nagasaki ocenia się, że eksplozja ta zabiła kolejne 40 do 70 tys. osób w tym nieznaną liczbę uchodźców z Hiroszimy...

18. Paul Tibbets macha z kokpitu na chwilę przed startem.

To on zrzucił bombę atomową na Hiroszimę. Był jednym z najlepszych pilotów w historii amerykańskiego lotnictwa to on oficjalnie nazwał latającą superfortecę B-29 „Enola Gay” – co było imieniem i panieńskim nazwiskiem jego matki.

19. Stan wojenny w Polsce, Czas Apokalipsy

14 grudnia 1981, Warszawa, drugi dzień stanu wojennego. Kilka dni wcześniej Chris Niedenthal, fotoreporter amerykańskiego Newsweeka w Polsce, zgłosił pracodawcy chęć krótkiego urlopowego wyjazdu do Berlina Zachodniego, na przedświąteczne zakupy. Błyskawicznie otrzymał jednak teleksem z Nowego Jorku odpowiedź „Nie wyjeżdżaj teraz z Polski, zostań w Warszawie”. Wybuch wojny polsko-jaruzelskiej zaskakuje go w środku nocy, podczas imprezy u przyjaciół. Pomimo strachu, żegna się z żoną i z termosem gorącej herbaty oraz aparatem schowanym pod zimową kurtką, wyrusza pod zdemolowaną przez ZOMO siedzibę Solidarności na Mokotowskiej. Następnego dnia, podczas przejazdu samochodem przez miasto, nagle zauważa wojskowego SKOT-a zaparkowanego przed Kinem Moskwa, na którym wciąż wisi reklama filmu Francisa Forda Coppoli „Czas Apokalipsy”. „Nie może być lepiej” – mruczy Niedenthal, wdrapując się po schodach klatki schodowej pobliskiego bloku. Po chwili, cały spocony ze stresu, zbiega w dół, wiedząc, że ma upragnione zdjęcie.

20. Salon tatuażu w latach dwudziestych.

21. Przyprowadzony przez rodziców mały chłopiec i policjant w trakcie demonstracji (legalnej) Ku Klux Klan, USA, Atlanta, 1992.

22. Ojciec Luis Manuela Padilla podtrzymuje śmiertelnie rannego żołnierza sił rządowych, które walczyło z komunistyczną partią chcącą dość do władzy za pomocą siłowych rozwiązań. Wenezuela, rok 1962.

Dookoła trwał ostrzał snajperów. Po krwawej rebelii wspomniana partia komunistyczna zaprzestała siłowych rozwiązań i zdecydowała się start w demokratycznych wyborach.

Zdjęcie otrzymało Nagrodą Pulitzera, a wojna i śmierć niestety na stałe weszła do kanonu tematów zdjęć prezentowanych w czasie konkursu.

Autor zdjęcia: Héctor Rondón Lover

23. Dwie kobiety po raz pierwszy przechadzają się z odsłoniętymi nogami po ulicach Toronto, rok 1937.

24. Szympans Ham w trakcie przygotowań do startu w kosmos, 1961.

Ham był jednym z pierwszych naczelnych wystrzelonych w kosmos. Szympansy są najbardziej zbliżone pod względem fizjologicznych do ludzi. Po udanej misji Ham trafił na okładkę magazynu Life. 

25. Dwóch mężczyzn dotyka swobodnie przechadzającej się krowy, co według hinduizmu przynosi szczęście, Indie 1946.

Zgodnie z hinduistycznymi pismami świętymi, krowa powinna być traktowana jako jedna z siedmiu matek człowieka, gdyż jako dawczyni mleka staje się jego karmicielką.

Wbrew panującemu na Zachodzie przekonaniu, hinduiści nie czczą krów, ale starają się im zapewnić ochronę, co przejawia się łagodnym traktowaniem (w tym powstrzymaniem się od spożywania wołowiny).

W poprzednim odcinku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.