Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1.  „Keep Calm and Carry On” – żołnierz angielski wypatrujący niemieckich samolotów podczas meczu Charlton – Arsenal, Londyn, 1940 rok.

2. Czołgi T-55 na ulicach Zbąszynia w czasie stanu wojennego, grudzień 1981 roku.

3. Kombatanci z kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN). Swoje ciała malowali na czarno, aby lepiej kamuflować się w dżungli regionu Cauca i atakować kolumbijskich żołnierzy, 1991 rok.

4. Kanadyjczycy zawsze znajdą czas i miejsce do gry w hokeja. Nawet na wojnie. Zdjęcie zrobione w Korei, podczas wojny koreańskiej, zimą 1952 roku.

5.  Dr Lewis Sayre leczący skoliozę, Anglia, koniec XIX wieku.

Sayre był czołowym amerykańskim chirurgiem ortopedą XIX wieku. Przeprowadził pierwszą operację leczenia zesztywnienia stawu biodrowego i wprowadził metodę podwieszania pacjenta, a następnie owijania ciała bandażem gipsowym w celu korekcji zniekształceń kręgosłupa. Znany był również z poprawy warunków sanitarnych w Nowym Jorku i powstrzymania rozprzestrzeniania się cholery w mieście.
Sayre był głównym założycielem Bellevue Hospital Medical College i American Medical Association, którego wiceprezesem został wybrany w 1866 r., a następnie prezesem w 1880 roku.

6.  Nowojorczycy protestują przeciwko budowie bliźniaczych wież World Trade Center, 1962 rok.

7. W ramach akcji mającej na celu promowanie wiarygodności szczepionek przeciwko polio, komisarz ds. zdrowia Leona Baumgartner trzyma ramię Elvisa Presleya, a jej zastępca Harold Fuerst wykonuje zastrzyk, październik 1956 roku.

8.  Wschodnioniemieckie czołgi T-72 na defiladzie z okazji 40. rocznicy powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej, 1989 rok. Zjednoczenie Niemiec dokona się jeszcze przed 41. rocznicą.

9. Boris Johnson na studiach w college’u Eton, 1979 rok.

10. Pokłosie wypadku samolotowego, który miał miejsce we Włoszech 6 grudnia 1990 roku.

6 grudnia 1990 o godzinie 10:31 rano 24-letni pilot Bruno Viviani poinformował przez radio, że silnik jego samolotu Aermacchi MB-326 przestał działać. Samolot zajął się ogniem i nie reagował na żadne próby manewrów. Po nadaniu komunikatu Viviani katapultował się. Wylądował na wzgórzach Ceretolo niedaleko wioski Casalecchio i doznał złamania trzech kręgów szyjnych.
Pozostający bez żadnej kontroli samolot stopniowo obniżał lot i finalnie uderzył w budynek Instytutu Technicznego Gaetano Salvemini w Casalecchio di Reno (Bolonia). W feralnej chwili w szkole znajdowało się 285 uczniów i 32 nauczycieli. W klasie, w którą dosłownie wbił się MB-326 przebywało 16 uczniów i nauczyciel. W wyniku uderzenia dwunastu piętnastolatków poniosło śmierć na miejscu. Ponad 80 osób odniosło obrażenia.
Pilot został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci, ale uniewinniono go podczas rozprawy apelacyjnej.

11. Kanclerz RFN Willy Brandt klęczy przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie – Warszawa, 7 grudnia 1970 roku.

Willy Brandt (właściwie Karl Herbert Frahm) był przewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w latach 1964-1987. W latach 1966-1969 pełnił urząd wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. Po wygraniu wyborów do Bundestagu przez koalicję SPD i FDP we wrześniu 1969 roku Willy Brandt został wybrany na kanclerza (21 października 1969).
Za jego rządów RFN zostały przyjęte do ONZ.
7 grudnia 1970 w trakcie swojej oficjalnej wizyty w Polsce kanclerz Niemiec Willy Brandt niespodziewanie ukląkł na schodach pomnika po złożeniu wieńca, co zinterpretowano jako żal za zbrodnie popełnione przez naród niemiecki na narodzie żydowskim. Historyczny gest kanclerza RFN upamiętnia jego pomnik, odsłonięty w 2000 na skwerze Willy’ego Brandta u zbiegu ulic Karmelickiej i Lewartowskiego.
Podał się do dymisji 7 maja 1974 roku, gdy okazało się, że jego osobisty sekretarz Gunter Guillaume szpiegował dla NRD.

12. Jedyne znane zdjęcie Einsteina wyprowadzającego równanie pola ogólnej teorii względności na konferencji na Uniwersytecie w Pittsburghu, 1934 rok.

13. Meryl Streep i Goldie Hawn, 1992 rok.

14. Słonie na pierwszej paradzie Macy’s Day Parade, zwanej później Macy’s Christmas Parade, 1924 rok.

15. Królowa Elżbieta II przechodzi przez galerię królewską do Izby Lordów, aby pełnić oficjalną funkcję na otwarciu nowej sesji brytyjskiego parlamentu w Londynie w listopadzie 1954 roku.

Monarcha, obecnie królowa Elżbieta II, udaje się karetą z Buckingham Palace do siedziby parlamentu w Pałacu Westminsterskim w eskorcie oddziału kawalerii gwardii dworskiej (Household Cavalry).
Królowa przybywa do „Wejścia Suwerena” (Sovereign’s Entrance), znajdującego się w Wieży Wiktorii (Victoria’s Tower), i przechodzi do Robing Room. Ubiera się tam w specjalny płaszcz (Robe of the State) i nakłada koronę (Imperial State Crown). Następnie prowadzi orszak poprzez Royal Gallery do sali Izby Lordów (House of Lords).
Wysokiej rangi przedstawiciel Izby Lordów znany jako the Gentleman Usher of the Black Rod zostaje wysłany do Izby Gmin, aby wezwać deputowanych izby niższej do przyjścia
Następnie zostaje wygłoszona mowa tronowa, która jest odpowiednikiem exposé. Wygłasza ją królowa, ale jest napisana przez rząd i zawiera zarys działań politycznych oraz propozycji ustaw i przepisów do przyjęcia w czasie nowej sesji parlamentu.
Po wygłoszeniu mowy tronowej królowa opuszcza Izbę Lordów i zaczyna się nowa sesja parlamentu.

16.  Clint Eastwood, 1960 rok.

17. Żołnierze w Wietnamie robią zdjęcie wielkiego, napasionego węża w lesie na północny wschód od Sajgonu, Wietnam Południowy, czerwiec 1962 roku.

18. Ciała Bonnie Parker i Clyde’a Barrowa w skradzionym Fordzie V8, kilka minut po zasadzce. Luizjana, 23 maja 1934 roku.

19. Członkowie ostatniej chińskiej dynastii, dynastii Qing, sfotografowani przez Thomasa Childa. Osoby na zdjęciu to Zeng Jifen i Nie ji Gui pozujący do ślubnego portretu. Pekin, lata 1870–1880.

20. Strażnicy Pałacu Buckingham uniemożliwiają fankom przedarcie się przez bramy pałacu, podczas gdy członkowie zespołu The Beatles otrzymują Order Imperium Brytyjskiego, 1965 rok.

21. Uroczystości pogrzebowe prymasa Stefana Wyszyńskiego (1981)

28 maja 1981 r. o godzinie 4.40 zmarł prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. „Przyczyną zgonu był rozsiany proces nowotworowy jamy brzusznej o wybitnej złośliwości i szybkim postępie” – napisano w komunikacie lekarskim.

23. Trumna Charliego Chaplina po kradzieży jego zwłok. (1977)

Zaledwie dwa miesiące po śmierci geniusza niemej komedii, jego doczesne szczątki wykradzione zostały z grobu. „Porywacze”, którymi okazali się dwaj pomysłowi mechanicy, żądali od wdowy po aktorze okupu rzędu 600 tysięcy dolarów! Ponad pół bańki za nadgniłego trupa to trochę za dużo… Do akcji wkroczyła policja. Rozpoczęło się trwające sześć miesięcy śledztwo zakończone złapaniem rabusiów. Jak się okazało, nieboszczyk Chaplin spoczywał zaledwie 2 kilometry od domu, w którym mieszkał. Denata wydobyto więc z ziemi i przeniesiono z powrotem na cmentarz. Aby zapobiec podobnym akcjom, tym razem grób zalany został betonem.

24. Zniszczona Czaszka Ludwiga van Beethovena

Wielki niemiecki kompozytor zaczął wyraźnie podupadać na zdrowiu dobre ćwierć wieku przed opuszczeniem tego padołu rozpaczy. Szczególnym zmartwieniem dla niego była postępująca głuchota. W swoim testamencie Beethoven napisał, aby po jego śmierci lekarze ujawnili co było powodem zgonu. Trzeba przyznać, że prośba ta została potraktowana z wyjątkowym pietyzmem. Podczas sekcji zwłok okazało się, że kompozytor cierpiał na marskość wątroby i prawdopodobnie związany z nią obrzęk ciała (tzw. puchlina wodna). Lekarz przeprowadzający autopsję popisał się niezłym partactwem i nie udało mu się złożyć do kupy czaszki nieboszczyka po tym, jak zdemontował z niej kilka fragmentów, aby dowiedzieć się, jaki był powód kłopotów ze słuchem Ludwiga.

W 1863 roku, czyli zaledwie 36 lat po śmierci, kompozytor został ekshumowany, a jego sfatygowane resztki przeniesiono w inne miejsce. Po latach okazało się, że część kości jednak została w pierwotnym miejscu pochówku…

25. Ciało Mao Zedong’a, chińskiego przywódcy, spoczywa w mauzoleum na placu Tiananmen od 1977 roku (złożono je rok po jego śmierci). Mauzoleum jest otwarte dla zwiedzających, codziennie ustawiają się przed nim długie kolejki. Odwiedzającym nie wolno rozmawiać, palić ani robić zdjęć. Czapki, krótkie spodnie i spódniczki mini również są zakazane.

22. Skandaliczne selfie z ciałem Maradony (2020)

W internecie pojawiły się zdjęcia trzech mężczyzn, którzy sfotografowali się nad otwartą trumną Diego Maradony. Wiadomo, że jednym z nich jest Diego Molina – pracownik zakładu pogrzebowego wynajętego przez rodzinę zmarłego piłkarza. A w zasadzie to już były pracownik, bo właśnie został zwolniony.

Gdy zdjęcia pojawiły się w internecie, wielu uznało je za fotomontaż. Aż do wpisu Matiasa Morli, słynnego prawnika i przyjaciela Diego Maradony, który najpierw na Twitterze napisał, że osobiście zajmie się „odnalezieniem łajdaka, który zrobił sobie to zdjęcie”, a po kilku minutach sam ujawnił jego tożsamość. „Tym łajdakiem jest Diego Molina. To on zrobił sobie zdjęcie obok trumny Diego Maradony. Na pamięć mojego przyjaciela nie spocznę, dopóki za to nie zapłacisz” – napisał Morla.

Nad otwartą trumną sfotografowały się także dwie inne osoby. Ich tożsamość nie została ujawniona. Wiadomo jednak, a tak przynajmniej twierdzi Picon, że byli to wynajęci pracownicy, którzy na stałe nie są zatrudnieni w jego zakładzie.

Tak czy inaczej te fotografie już przechodzą do historii jako jedyne pośmiertne zdjęcia jednej z największych legend piłki nożnej w historii.

W poprzednim odcinku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.