Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do wymarcia wielu gatunków. Niektóre wyginęły dosłownie kilka lat temu.

1. Żółw słoniowy z Pinta Island

Ten szczególny podgatunek żółwia słoniowego został odkryty w latach 70. i od razu objęto go ścisłą ochroną. Ostatni przedstawiciel, 100-letni żółw George, zmarł w 2012 roku. Żółwie słoniowe żyją obecnie na wyspach Galapagos, jednak należą do innego podgatunku niż George.

2. Baji chiński

Delfin chiński, dawniej występujący naturalnie w wodach rzeki Jangcy, w 2006 roku został uznany za prawdopodobnie wymarły. Przyczyną jego wyginięcia miał być nadmierny połów ryb i uprzemysłowienie.

3. Wilkowór tasmański

Ten wymarły gatunek ssaka z rodziny wilkoworowatych był największym drapieżnym torbaczem czasów współczesnych. Żył na terenach Australii i Nowej Gwinei, skąd stopniowo został wyparty na tereny Tasmanii. Oficjalnie Wilkowór został zaklasyfikowany jako wymarły w latach 80. XX wieku.

4. Hawajka czarnolica

To jeden z gatunków, który bezpowrotnie zniknął w 2018 roku. Występował endemicznie na wyspie Maui na Hawajach.

5. Nosorożec czarny zachodni

Od roku 2006 nie zaobserwowano żadnego żyjącego przedstawiciela zachodnioafrykańskiego podgatunku nosorożca czarnego, dlatego w 2011 został uznany za wymarły. Przyczyną jego zagłady było przede wszystkim kłusownictwo – rdzenna ludność wierzyła, że róg zwierzęcia ma właściwości uzdrawiające.

6. Mniszka karaibska

Do wyginięcia gatunku przyczyniło się kłusownictwo oraz osobliwe, nieagresywne zachowanie foki. Oficjalnie uznana za wymarłą w 2008 roku.

7. Ropucha złota

Ropucha, występująca oryginalnie na Kostaryce, wyginęła w 1989 roku. Przyczyną wymarcia była najprawdopodobniej zmiana klimatu.

8. Tygrys kaspijski

Gatunek tygrysa żyjący na terenach Iraku, Rosji, Gruzji i Kazachstanu wyginął na początku lat 70. XX wieku. Przyczyniło się do tego w głównej mierze kłusownictwo.

9. Tecopa

Mała, odporna na wysoką temperaturę ryba z rodziny karpieńcowatych, występowała w gorących źródłach na pustyni Mojave w Kalifornii. Oficjalnie uznana za wymarłą w 1981 roku.

10. Bagiennik żółtoczelny

Ptak z gatunku Ammodramus maritimus nigrescens zamieszkiwał tereny Florydy. Ostatni osobnik zmarł w 1987 roku na skutek oprysków środkami owadobójczymi DDT i destrukcji siedlisk naturalnych.

11. Tajwańska pantera mglista

Gatunek pantery, występujący jedynie na terenie Tajwanu, został uznany za wymarły w 2013 roku – po 13 latach poszukiwań. Do jego wyginięcia przyczyniło się kłusownictwo, destrukcja siedlisk naturalnych i brak pożywienia.

12. Rheobatrachus

Wymarły gatunek płazów bezogonowych był o tyle szczególny, że połykał zapłodnione jaja, które wykluwały się w żołądku matki. Poród odbywał się poprzez wyjście kijanek z otworu gębowego. Ostatni przedstawiciel gatunku występującego w Australii zmarł w laboratorium w 1983 r.

13. Chaszczak aldabrański

Endemiczny gatunek, który występował wyłącznie na terenie atolu Aldabra na Seszelach, został uznany za wymarły w 1994 roku. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę jego wyginięcia uważa się częste niszczenie ptasich gniazd przez szczury i koty, przywiezione na wyspę wiele lat wcześniej.

14. Tygrys jawajski

Do 1980 roku zamieszkiwał wyspę Jawa, będąc jednym z trzech podgatunków (obok tygrysa balijskiego i sumatrzańskiego), żyjących w Indonezji. Początek XX wieku przyniósł wycinkę lasów i liczne polowania na tygrysa, którego uznawano za szkodnika. Ostatni osobnik został zaobserwowany w latach 80. XX wieku.

15. Klarnetnik krótkodzioby

Średniej wielkości ptak, występujący naturalnie na Hawajach, został uznany za wymarły po 1985 roku, kiedy to po raz ostatni zaobserwowano przedstawiciela gatunku. Jego wyginięcie było spowodowane chorobami i zbyt dużą ilością drapieżników.

16. Cieślik duży

Gatunek ptaka zamieszkujący Brazylię został oficjalnie uznany za wymarły w 2018 roku – o czym poinformowali naukowcy z BirdLife.

17. Pipistrellus murrayi

Nietoperz jest uznawany za gatunek wymarły w związku z tym, że od sierpnia 2009 roku nie zaobserwowano żadnego przedstawiciela tego gatunku.

18. Puma wschodnia

Gatunek został oficjalnie uznany za wymarły w 2015 roku. Żyjąca naturalnie na terenach Ameryki Północnej puma wyginęła na skutek destrukcji siedlisk przez człowieka.

19. Liściowiec leśny

Jak poinformowali naukowcy z BirdLife, zamieszkujący Brazylię Liściowiec leśny został uznany za wymarły w 2018 roku.

20. Koziorożec pirenejski

Capra pyrenaica pyrenaica to wymarły podgatunek koziorożca, którego ostatni przedstawiciel żyjący na wolności zmarł w 2000 roku. 30 lipca 2003 roku narodził się klon ostatniej samicy, Celii. Był to prawdopodobnie pierwszy przypadek przywrócenia do życia wymarłego zwierzęcia – jak się jednak okazało, nieudany.

21. Koń Przewalskiego

Gatunek uznano za wymarły na wolności. Ostatnie dzikie konie widziano w Mongolii w 1969r. Od 1990 roku trwa próba reintrodukcji na terenach Mongolii, Chin, Kazachstanu i Ukrainy.

22. Tarpan

Jedyne znane zdjęcie żywego tarpana (ale okaz prawdopodobnie nie jest czysty gatunkowo), wykonane w końcu XIX wieku w moskiewskim zoo

Tarpan to wymarły gatunek dzikiego konia, który zamieszkiwał lasy Europy. Wielu uważa go za przodka konia domowego. Był mały, mierzył w kłębie ok. 130 cm i miał ciało o maści myszatej z ciemną, wyraźną pręgą przebiegającą wzdłuż kręgosłupa oraz pręgowanymi nogami. Tarpany występowały na terenach Puszczy Białowieskiej do 1780 r., a na terenach Ukrainy do początku lat 80. XIX wieku. Do wyginięcia tarpanów przyczynili się ludzie, którzy łowili tarpany do cyrków i jako atrakcję dla dzieci.

23. Żółw olbrzymi z Pinty (Chelonoidis abingdoni)

Masywne żółwie z gatunku Chelonoidis abingdonii były mało licznym gatunkiem – wyjściowo było to około 2500 osobników. Rybacy z okolic wysp Galapagos często odławiali je dla pozyskania mięsa, a sprowadzenie kóz na wyspę Pinta znacznie ograniczyło dostępną dla nich roślinność. Ostatni okaz gatunku był przetrzymywany w izolowanych warunkach i nie chciał kopulować z samicami innego gatunku (nazywano go z tego powodu „Samotnym Georgem”). Zwierzę zmarło 24 czerwca 2012 roku.

24. Zebra kwagga (Equus quagga quagga)

Kwagga wyginęła w 1883 roku

Półpasiasta kwagga również żyła w Afryce, zamieszkiwała jednak północ kontynentu. Gatunek został mocno wytrzebiony w czasach osadnictwa holenderskiego. Ostatnia kwagga padła na wolności w 1878 roku, pięć lat później zmarł ostatni okaz żyjący w niewoli. Zwierzę wyglądające jak połączenie konia (tył) i zebry (przód) przez długi czas było tematem wielu naukowych prac i projektów, stając się m.in pierwszym wymarłym zwierzęciem, którego kod genetyczny poddano badaniom (ustalono między innymi, że kwaggom jako gatunkowi jest bliżej do zebr niż do koni zwyczajnych).

25. Kaczka labradorska (Camptorhynchus labradorius)

Ludzie polowali na kaczki labradorskie jeszcze na początku XVIII wieku, ale to nie bezpośrednia działalność człowieka była powodem jej wyginięcia. Zabójczy dla ich populacji był prawdopodobnie rozwój przemysłu i wzrost liczby ludności na wschodzie USA, który wpłynął na zmniejszenie populacji owoców morza, którymi kaczki żywiły się w porze zimowej. Ostatnie okazy padły w 1878 roku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.