Czytając o relikwiach można zastanawiać się nad ich autentycznością, ale równie ciekawe jest poznanie sposobu zdobywania tychże relikwii. Pozyskiwanie fragmentów szaty czy przedmiotów osobistych da się jeszcze zrozumieć, ale jeśli chodzi o serce, rękę czy nogę – toż to normalne bezczeszczenie zwłok…

1. Ręka 16-wiecznego misjonarza jezuity, Franciszka Ksawerego (Kościół Il Gesu, Rzym)

Jego prawa ręka została odcięta od zmumifikowanych zwłok, które znajdują się w Starym Goa. Amputacja miała miejsce w 1614 roku i obecnie ręka przechowywana jest w Rzymie. Los prawej ręki podzieliła również ręka lewa, która obecnie znajduje się w Japonii.

2. Całun Turyński z wizerunkiem Jezusa Chrystusa (Katedra Św. Jana Chrzciciela, Turyn, Włochy)

Pierwszą fotografię oblicza Jezusa na Całunie wykonał Secondo Pia w 1898 roku. Płótno miało okrywać ciało Jezusa po śmierci.

3. Serce świętego Kamila de Lellisa, założyciela Zakonu Kamilianów (XVI wiek)

Po śmierci z ciała Kamila wyjęto serce i umieszczono w specjalnym relikwiarzu. Jego współbracia dosłownie zrozumieli jego słowa, że chce pozostawić serce chorym.

4. Relikwiarz nogi św. Błażeja, biskupa z Sebasty, męczennika z IV wieku (Katedra w Dubrowniku)

W Katedrze w Dubrowniku przechowywanych jest więcej relikwii świętego: jego ręka, noga i głowa, a także przywiezione z Jerozolimy relikwie Krzyża Świętego.

5. Krew św. Januarego, patrona Neapolu, męczennika

Jak mówi tradycja, jedna z pobożnych kobiet, obecna podczas egzekucji, zebrała do flakonika pewną ilość krwi. W rocznicę męczeństwa świętego, 19 września (czasem także w pierwszą niedzielę maja i 16 grudnia), wierni mogą zaobserwować niecodzienne zjawisko: krew zmienia swoją konsystencję. Zastygłe relikwie na krótki czas stają się płynne. Jeśli zjawisko nie występuje, dzieją się złe rzeczy, np. bombardowanie podczas II wojny światowej, trzęsienie ziemi czy wybuch Wezuwiusza. 16 grudnia 2020 roku krew nie zmieniła swojej konsystencji co ma według wierzących zapowiadać nadchodzącą klęskę…

6. Głowa Jana Chryzostoma, biskupa Konstantynopola

Jan Złotousty zmarł z wycieńczenia, a jego ciało przewieziono do Konstantynopola. Obecnie jego relikwie znajdują się w Rzymie, na Górze Athos, w Brugii, Clairvaux, Dubrowniku, Kijowie, Moguncji, Messynie, Moskwie, Paryżu i Wenecji.

7. Prawica świętego Stefana – zmumifikowana prawa pięść pierwszego króla Węgier (przechowywana w Bazylice św. króla Stefana w Budapeszcie)
 

8.  Święta relikwia zęba Buddy (Kandy, Sri Lanka)

Lewy górny siekacz wykradziony został przez pewną księżniczkę, która zabrała ząb z pośmiertnego stosu Buddy.

9.  Odcisk stopy i fragment brody Mahometa w Turcji

10.  Błogosławiony język i szczęka św. Antoniego z Padwy

32 lata po śmierci św. Antoniego postanowiono przenieść jego szczątki do bazyliki w Padwie. Gdy otwarto grób, znaleziono tylko kurz, szczękę oraz język. W 1991 roku te relikwie zostały skradzione i odnaleziono je po dwóch miesiącach w pobliżu rzymskiego lotniska Fiumicino. Nawiązując do faktu, że św. Antoni uważany jest za orędownika tych, którzy coś zgubili, franciszkanie twierdzili wtedy, że znalazł je on sam.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.