Najróżniejsze ciekawostki w historii świata o których mogliście nie wiedzieć.

1. Spoczynek Lincolna

Ciało prezydenta USA Abrahama Lincolna po jego śmierci było przenoszone 17 razy – to z powodu rekonstrukcji grobowca, to ze względów bezpieczeństwa. W tym samym czasie sześć razy otwierano jego trumnę. Dopiero od 1901 roku, 36 lat po śmierci, ciało Lincolna faktycznie spoczywa w (s)pokoju.

2. Skrystalizować mocz

W 1669 r. niemiecki alchemik Hennig Brand, w poszukiwaniu kamienia filozoficznego, postanowił spróbować syntetyzować złoto z ludzkiego moczu. W procesie odparowywania, destylacji i kalcynacji otrzymał biały proszek świecący w ciemności. Hennig wziął go za „pierwotną materię” złota i nazwał ją „niosący światło” (gr.„phosphoros”). Kiedy dalsze manipulacje tą materią nie doprowadziły do produkcji metali szlachetnych, zaczął sprzedawać nową substancję jeszcze drożej niż samo złoto.

3 Kościół św. Kewina

Ten kościół, pod wezwaniem św. Kewina, ma około 800 lat. Jest położony w lodowcowej dolinie Glendalough w irlandzkim hrabstwie Wicklow. Zbudowany został na
początku XIII wieku przez św. Kewina. Święty był ascetą i samotnikiem. Według legendy, którą przekazywano w piosenkach, św. Kewin z Glendalough utopił kobietę, która próbowała go uwieść. Według innej – wepchnął ją tylko w pokrzywy…

4. Kosztowny błąd

W 1999 r. sonda NASA Mars Climate Orbiter poleciała na Marsa. Jednak zamiast znaleźć się na oczekiwanej wysokości 140 km, orbiter trafił na wysokość zaledwie 57 km nad powierzchnią planety i po prostu spalił się w atmosferze. Przyczyną porażki misji był błąd ludzki.
Program przetwarzający instrukcje kontroli naziemnej używał jako jednostki siły anglosaskich (amerykańskich) funtów, podczas gdy oprogramowanie sondy używało jako jednostki siły metrycznych niutonów.

5. Konsekwencja idiotycznego zakazu

W XIX wieku w Syjamie, pod groźbą kary śmierci, nie wolno było dotykać osób królewskiej krwi. Pewnego dnia wywróciła się łódź królowej Sunandhy Kumariratany. Stało się to na oczach wielu ludzi, ale nikt nie rzucił się na ratunek – wszyscy bali się o swoje życie. 19-letnia królowa utonęła wraz ze swoją maleńką córeczką.

6. Nie ma rzeczy niemożliwych…

W 1955 r. Emma Rowena Gatewood przeczytała w National Geographic artykuł o
najtrudniejszym szlaku pieszym przez Appalachy (3489 km). W artykule pojawiła się informacja, że tylko pięć osób było w stanie przejść go w jednym sezonie i że, oczywiście, żadnej kobiecie nie udał się ten wyczyn. Emma miała wówczas 68 lat, była już matką jedenaściorga dzieci, babcią 23 i prababcią 30.

Kobieta uznała, że warto podjąć wyzwanie. Poszła w trampkach i zabrała ze sobą tylko wojskowy koc, płaszcz przeciwdeszczowy, plastikowe zasłony prysznicowe, apteczkę pierwszej pomocy, jedną zmianę ubrania i mały zapas jedzenia. To wszystko. Nie miała mapy, kompasu, przewodnika, namiotu, śpiwora ani plecaka. Jej dieta składała się z suszonej wołowiny, sera i orzechów. Co nieco do jedzenia znajdowała w lesie.
Schudła 15 kilogramów, ale przeszła całą trasę w 142 dni. Po 5 latach znowu przeszła tę trasę. A potem kolejny raz. W wieku 75 lat.

7. Zdradliwy kaszelek

W 2001 roku Charles Ingram wygrał brytyjski program telewizyjny „Who Wants to Be a Millionaire?”, zdobywając przy okazji czek na milion funtów szterlingów (~ 1 300 000 dolarów). Jednakże płatność została wstrzymana po tym, jak on, jego żona i wspólnik Tecwen Whittock, którzy byli obecni na widowni, zostali oskarżeni o oszustwo. Okazało się, że Whittock kaszlał za każdym razem, gdy prezenter wyczytywał poprawną odpowiedź spośród czterech propozycji. Wszyscy troje zostali ukarani grzywną przez sąd, a także otrzymali wyroki w zawieszeniu od 12 do 18 miesięcy.

8. Najwyższy wyrok więzienia w historii

Najdłuższy wyrok więzienia otrzymał w 1972 r. listonosz z Hiszpanii – Gabriel March Grandos. Został skazany na 384 912 lat więzienia, trafiając tym sposobem do Księgi rekordów Guinnessa. Podczas pracy na poczcie Grandos zniszczył 42 768 listów.
Dlaczego? Ponieważ nie chciało mu się ich dostarczać. Lokalne przepisy przewidują za umyślne uszkodzenie dokumentów karę 9 lat więzienia. Dokładnie tyle Grandos otrzymał za każdy list, którego nie dostarczył pod wskazane na kopertach adresy.

9. Chciał zwarzyć duszę

W 1907 roku amerykański biolog i lekarz Duncan MacDougall „udowodnił” istnienie duszy, ważąc człowieka przed i po śmierci – okazało się, że dusza „waży” 21 gramów.

10. Grób Harry’ego Pottera

Na jednym z cmentarzy w Izraelu znajduje się grób Harry’ego Pottera. Był to 19-letni żołnierz armii brytyjskiej, który zginął w 1939 roku w starciu z powstańcami. Od niedawna ten grób jest najczęściej odwiedzanym w Izraelu.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.