Najróżniejsze ciekawostki w historii świata o których mogliście nie wiedzieć.

1. Winny na wolność

Król Fryderyk II, który rządził Prusami w XVIII wieku, odwiedził niegdyś berlińskie więzienie miejskie. Więźniowie, jeden po drugim, padali do królewskich stóp, skarżyli się na zły los i zapewniali o swojej niewinności. Tylko jeden skromnie stanął z boku, nie prosząc króla o łaskę.
– A ty – zwrócił się do niego król – czy ty też trafiłeś tu przez pomyłkę?
– Nie, wasza wysokość, ponoszę zasłużoną karę. Jestem skazany za napad z bronią w ręku.

Monarcha natychmiast nakazał uwolnienie więźnia słowami:
– Wyrzućcie tego bandytę, aby nie psuł swoją obecnością towarzystwa uczciwych ludzi.

2. Drobna pomyłka

Baszkirska rodzina przekazała w darze muzeum MSW Baszkirii kodeks Karny RSFRR, który został wydany w 1926 roku w języku arabskim, i który od lat mieli w domu i brali za świętą księgę muzułmanów – Koran.

Darczyni, Rafija Zinatullina powiedziała, że pakunek z książką przechodził w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie: „Matka mówiła, że to święta księga, trzeba ją owinąć w ściereczkę i wkładać pod poduszkę, by dzieci były spokojne i nie kaprysiły.
I dopiero po tylu latach okazało się, że jest to kodeks Karny RSFRR z 1926 roku”.

3. Proszę po mnie nie deptać

Wielki bokser Cassius Clay ma swoją gwiazdę na Hollywood Walk of Fame.
Jego gwiazda jest jedyną zamontowaną w ścianie, a nie na chodniku. Cassius Clay przeszedł na islam i otrzymał imię Muhammad Ali. Nie chciał, aby święte dla muzułmanów imię proroka było deptane.

4. Jak palić to od 7 roku życia

Plakat reklamowy papierosów dla astmatyków z początku XX wieku.
Ostatni wers: „Niezalecane dla dzieci poniżej 6 lat”.

5. Nietypowa reakcja Amiszy

W 2006 roku Charles Carl Roberts wszedł uzbrojony do małej szkoły należącej do społeczności religijnej amiszów (Pensylwania) i wziął zakładników. Następnie zabił pięć dziewcząt w wieku od sześciu do trzynastu lat, ranił jeszcze sześć, po czym popełnił samobójstwo.
Niesamowita była reakcja społeczności amiszów. Kilka godzin po strzelaninie odwiedzili rodzinę mordercy, uspokoili wdowę i rodziców – natychmiast wybaczyli mordercy. Amisze utworzyli fundację charytatywną dla jego rodziny, około 30 członków społeczności wzięło udział w pogrzebie przestępcy, a wdowa po nim została zaproszona na pogrzeb jednej z ofiar. Budynek szkoły, w którym nastąpiła tragedia, został zburzony. Podczas zebrania w osadzie postanowiono zbudować nową szkołę, której historia zacznie się od zera.

6. Tam nie ma przestępstw

Od lat 90. liczba przestępstw popełnianych przez seryjnych morderców w Rosji stale rosła. Do 1998 r. wszczęto średnio 20-30 takich spraw karnych. W 2002 r. wszczęto 205 spraw, w 2003 r. już prawie 350. W tym samym roku oficjalnie zamknięto dostęp do statystyk dotyczących seryjnych przestępstw w Rosji.

7. Bolesna żałoba

Wśród Indian z plemienia Kansa istniał zwyczaj, że wdowa po śmierci męża zadawała sobie rany podczas ceremonii pogrzebowej. Po ceremonii kobieta nacierała ciało gliną i przestawała dbać o toaletę, nie myła się, nie czesała. W takim stanie żałoby pozostawała przez rok, po czym starszy brat jej męża brał ją bez żadnych obrzędów i ceremonii za żonę.

8. Szybki gość

Poznajcie szkockiego chirurga Roberta Listona, który zdobył tytuł „najszybszego skalpela w Europie” i zaklinał się, że może amputować kończynę w 28 sekund.

Pewnego dnia dr Robert Liston wykonał amputację nogi w 2,5 minuty. Pacjent zmarł z powodu gangreny szpitalnej, która w tamtych czasach była częstym zjawiskiem. Przy okazji odciął palce młodemu asystentowi, który również zmarł z powodu gangreny szpitalnej. W trakcie tej samej operacji przeciął skalpelem także ubranie jednego obserwatora, który przestraszył się, że doktor go zabije i sam zmarł ze strachu. Tym sposobem była to jedyna operacja, w której śmiertelność wyniosła 300 procent.

To jednak nie wszystko. Pewnego razu doktor Liston amputował nogę pacjenta w 2,5 minuty, a jednocześnie przez przypadek wykastrował biedaka. Na szczęście tym razem pacjent przeżył.

Czasem dochodziło i do większych tragedii. Raz doktor badał chłopca z czerwonawym pulsującym obrzękiem na szyi.
Co to jest? Ropień czy tętniak tętnicy szyjnej? „Ach!” – wykrzyknął niecierpliwie. „Jaki tętniak w takim wieku?” Chwycił skalpel i ciął chłopca w szyję w miejsce obrzęku. Krew trysnęła, a pacjent stracił przytomność. Chłopiec zmarł, a jego tętnica jest nadal „żywa” – jest przechowywana w muzeum szpitala, pod numerem 1256.

9. Kolekcjoner

Podpisany egzemplarz książki Adolfa Hitlera „Mein Kampf” został sprzedany na aukcji
w Anglii w dniu 13 sierpnia 2009 r. za 34 900 USD.

Kupujący był anonimowym klientem, który dokonał transakcji telefonicznie. Książka została podpisana w 1924 r., kiedy Hitler spędzał cztery lata w więzieniu.
Hitler sprezentował książkę swojemu współwięźniowi w 1925 roku.

10. Trzeba było się ogolić

W 1910 r. King Camp Gillett, wynalazca maszynki do golenia, zaoferował byłemu prezydentowi USA Theodore’owi Rooseveltowi sporą sumę pieniędzy za objęcie kierownictwa jego korporacją w Arizonie. Roosevelt odmówił tłumacząc, że nie ufa człowiekowi, który produkuje brzytwy i nosi wąsy.

TU ZOBACZYSZ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.