Najróżniejsze ciekawostki w historii świata o których mogliście nie wiedzieć.

1. Legenda o pierwszym kosmonaucie

Według chińskiej legendy urzędnik o nazwisku Wang Hu jako pierwszy próbował odlecieć rakietą z Ziemi. Pierwszy kosmonauta na świecie to wcale nie pan Twardowski!

Legendy o pierwszym chińskim kosmonaucie różnią się – w niektórych przypadkach nazywają go Wang Hu, w innych – Wang Chu, według niektórych informacji żył 2000 lat p.n.e., według innych – w XVI wieku.

Tak czy inaczej, zasadnicza historia brzmi następująco: Wang Hu był ważnym mandarynem i nakazał zaprojektować sobie aparat do lotu na Księżyc. Aparat był krzesłem, do którego przymocowano 47 rakiet prochowych. Wang Hu usiadł na krześle, jego słudzy podpalili rakiety… i urządzenie eksplodowało. Kiedy dym się przerzedził, ani krzesła, ani mandaryna na platformie startowej już nie było…

2. Zmieniła zasady gry w szachy

Królowa Kastylii Izabela I była legendarną kobietą. Wygrała walkę o dziedzictwo kastylijskie, zakończyła rekonkwistę i sfinansowała wyprawę Kolumba.

Aby ją zadowolić, zmieniono zasady gry w szachy. Do XV wieku królowa była postacią męską i nazywano ją wezyrem, ministrem, asystentem. Wezyr był słabszy od gońca – mógł przechodzić tylko jedno pole po przekątnej. W 1475 roku, wraz z dojściem do władzy Izabeli, Hiszpanie zmienili płeć postaci. Została kobietą, ale nadal przemieszczała się tylko o jedno pole. W 1495 roku, kiedy Izabela stała się jedną z najbardziej wpływowych królowych Europy, postać królowej w szachach mogła poruszać się po planszy w dowolnym kierunku o dowolną liczbę wolnych pól.

3. To nie latawiec

Na zdjęciu włoski talerz z początku XVI wieku, z gminy Deruta. Jeśli wydawało ci się, że Franciszek z Asyżu puszcza latawiec w kształcie Chrystusa ukrzyżowanego, to byłeś w błędzie. Scena przedstawia moment otrzymania przez świętego stygmatów od samego Jezusa.

4. Powiedzonko

Wyrażenie „chłopiec do bicia” pochodzi od nazwy prawdziwej funkcji ustanowionej na angielskim dworze królewskim w wiekach XV-XVI.
Chłopiec do bicia był zwykle szlacheckiego rodu i wychowywał się od dzieciństwa wraz z księciem, synem króla. Gdy książę zrobił coś złego, karano tylko chłopca do bicia. Brzmi dziwnie, jeśli nie zna się teorii.
Teoria zaś jest następująca: król jest namiestnikiem Boga i tylko Bóg może ukarać króla. Z kolei syna króla, namiestnika Boga, może ukarać tylko król. Ale w procesie wychowywania czasem trzeba ukarać nawet syna króla, a król nie zawsze jest pod ręką. Wymyślono zatem funkcję „chłopca do bicia”. Ponieważ dzieci dorastały razem od dzieciństwa i nieszczęsny książę miał do towarzystwa tylko jego, uważano, że bardzo bolesne jest patrzeć, jak twój najlepszy i jedyny przyjaciel cierpi przez ciebie. Książę zatem powinien natychmiast uświadomić sobie wszystkie swe przewinienia i nie popełniać ich w przyszłości.

5. „Olé, olé, olé”

Futbolowa przyśpiewka „Olé, olé, olé” pochodzi z Hiszpanii, gdzie słowo „Olé” wykrzykiwano podczas korridy lub tańca flamenco. Tam zaś pojawiło się przez przekształcenie słowa „Allah”, wypowiadanego podczas modlitw przez Arabów, którzy zdobyli Hiszpanię w VIII wieku.

6. Bezwstydnica

Podczas igrzysk olimpijskich w 1920 roku amerykańska łyżwiarka Theresa Weld została pierwszą kobietą w historii, która wykonała skok „salchow”.
Sędziom się nie spodobało: „ten skok nie jest odpowiedni dla kobiety, ponieważ
podczas jego wykonywania spódnica unosi się nad kolanami”.

7. Za słowa się płaci

Honorarium Arnolda Schwarzeneggera za film „Terminator 2” wyniosło 15 milionów dolarów. Całkowita liczba słów, które tam wypowiedział, wynosi 700. To daje prawie 21 429 USD za słowo. Tak więc wyrażenie „Hasta la vista, baby” kosztowało firmę ok. 85 714 USD.

8. Spoczął pod swoim dziełem

Nagrobek Elijaha Bonda (1847-1921), twórcy tablicy Ouija.
Tablica Ouija miała umożliwiać szybszą komunikację z duchami.

9. Teraz go chcą

Konserwatorium w Mediolanie nosi imię Giuseppe Verdiego, chociaż w 1833 r. odmówiło przyjęcia kompozytora. Młodemu Verdiemu powiedziano, że jest o cztery lata starszy od przeciętnego wieku przyjmowanych, nie jest obywatelem Królestwa Lombardzko-Weneckiego i jest pozbawiony talentu muzycznego.

10. Mięsny eksperyment

Uważa się, że średniowieczny arabski medyk Ibn Zuhr jako pierwszy zaczął testować nowe leki na zwierzętach przed użyciem ich do leczenia ludzi.
Zaproponował również ciekawy sposób wyboru miejsca na budowę nowego szpitala w Bagdadzie. Ibn Zuhr rozwiesił kawałki świeżego mięsa w różnych częściach miasta i w rezultacie zaproponował to miejsce, w którym mięso popsuło się jako ostatnie.

TU ZOBACZYSZ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.