Najróżniejsze ciekawostki w historii świata o których mogliście nie wiedzieć.

1. Bardzo drogi obraz

Obraz słynnego francuskiego artysty Claude’a Moneta z serii „Haystacks” (Stogi siana) został sprzedany na aukcji Sothebyʼs w Nowym Jorku (USA) za 110,7 miliona dolarów.

Płótno Moneta powstało w 1890 r. i wchodzi w skład serii obrazów przedstawiających życie na wsi w regionie Normandii, gdzie mieszkał artysta. Jest to pierwszy obraz impresjonistyczny w historii, który został sprzedany na publicznej aukcji za ponad 100 milionów dolarów.

Dotychczasowi właściciele obrazu, którzy wystawili go na aukcję, kupili płótno w 1986 roku za 2,5 miliona dolarów. Nazwisko nowego właściciela płótna Moneta nie zostało ujawnione.

„Haystacks” to jedna z najbardziej znanych serii Claude Moneta. Zawiera 25 obrazów namalowanych w latach 1890-1891 w pobliżu domu artysty w Giverny.

2. Jedyne takie dzieło sztuki

„Poległy astronauta” to jedyne ziemskie dzieło sztuki na Księżycu, rzeźba ustawiona przez załogę statku kosmicznego Apollo 15 w dniu 1 sierpnia 1971 roku. Obok aluminiowej figurki znajduje się płytka wetknięta w grunt, na której utrwalono nazwiska ośmiu amerykańskich astronautów i sześciu kosmonautów ZSRR. Autorem rzeźby jest Paul Van Hoeydonck.

3. To nie wypada…

W ubiegłym wieku na Tajwanie striptiz stał się popularną rozrywką pogrzebową. Tradycja zapraszania striptizerek, rozpaczających po zmarłym, zrodziła się w kręgach mafijnych, ale rozprzestrzeniła się także wśród zwykłych ludzi. W połowie lat 80. władze Tajwanu uchwaliły ustawę zakazującą takich występów, ale do dziś striptiz na pogrzebach można zobaczyć na obszarach wiejskich.

4. Posprzątała

W 2011 roku w muzeum niemieckiego miasta Dortmund sprzątaczka zniszczyła dzieło sztuki nowoczesnej wycenione na 800 000 euro. Dzieło zatytułowane „Kiedy zaczyna kapać z sufitu” było umywalką, na której znajdował się jakby osad z kapiącego sufitu. Sprzątaczka zobaczyła brudną umywalkę i wytarła ją dokładnie, niszcząc w ten sposób jeden z ważniejszych aktów artystycznych w historii sztuki współczesnej. Cóż, brud, nawet wart 800 000 euro – to po prostu brud.
W lutym 2014 r. historia powtórzyła się we Włoszech. W muzeum w mieście Bari sprzątaczka wyrzuciła kilka eksponatów ze zmiętego papieru, a także pozmiatała okruchy ciasteczek ze stołu, które, jak się okazało, były częścią instalacji o wartości 10 000 euro.
Kolejne niezrozumienie sztuki znów miało miejsce we Włoszech. W mieście Bolzano sprzątaczka w muzeum zobaczyła instalację „Gdzie zatańczymy dzisiejszego wieczoru?”, przedstawiającą rozrzucone po podłodze butelki szampana, niedopałki papierosów i konfetti. Kobieta wyrzuciła wszystkie te śmieci z pomieszczenia.

5. Ciekawa karuzela

Wynalazcy bywają różni…
W 1931 r. jeden z nich zaproponował zamontowanie gigantycznej karuzeli na piramidzie Cheopsa, która umożliwiłaby turystom podziwianie starożytnych krajobrazów z lotu ptaka. Podobno podjęto nawet negocjacje z rządem.

6. Początek emotikon

30 maja 1881 roku amerykański magazyn komiksowy Puck opublikował krótki artykuł zatytułowany Typograficzna sztuka. Na końcu notki są cztery przykłady takiej sztuki: emotikony „radość”, „smutek”, „obojętność” i „zdziwienie”.

7. Rozwód po naszemu

W miejscowości Biertan w Rumunii znajduje się kościół, którego przedstawiciele udzielali pozwolenia na rozwód dopiero po przejściu specjalnej procedury. Para, która poprosiła o rozwód, była zamykana w małym pokoju na dwa tygodnie – z jednym wąskim łóżkiem, jednym krzesłem, jednym stołem, jednym talerzem i jedną łyżką. Przez 14 dni mąż i żona mieszkali zamknięci o chlebie i wodzie. Przez 300 lat zarejestrowano tam tylko jeden przypadek rozwodu.

8. Na rondzie pierwszy zjazd

Amerykański biznesmen William Phelps Eno stworzył pierwsze zasady ruchu drogowego. To on wymyślił rondo, jednokierunkową ulicę, wysepkę bezpieczeństwa dla pieszych i specjalistyczny postój taksówek. Zaprojektował znak przejścia dla pieszych i znak STOP.
Przy tym nigdy nie nauczył się prowadzić samochodu.

9. Kara za przewinienie

Płaszcz pijaka to beczka z otworami na głowę i dłonie, w którą ubierano alkoholików i w której musieli chodzić po mieście. Czasem beczka była również przywiązywana do słupa. Obok pijaka stoi zrzędliwa kobieta, której założono na głowę metalową uzdę. Taka klatka na głowie miała różne opcje, na przykład przymocowany dzwonek, aby przyciągnąć uwagę przechodniów oraz metalowy ogranicznik ruchu języka.

10. Natura obdarowała go nadmiernie

Frank Lentini, Amerykanin włoskiego pochodzenia, urodził się z trzema nogami o różnej długości i dwoma zestawami genitaliów (miał pasożytniczego bliźniaka wrośniętego w ciało). Nie powstrzymało go to od nauki gry w piłkę nożną i jazdy na rowerze, a następnie występowania w cyrku, ożenku i wychowania czworga zdrowych dzieci. Lentini nie tylko bawił publiczność swoimi dziwnymi możliwościami, na przykład kopiąc piłkę jedną stopą podczas chodzenia na dwóch pozostałych, ale był także interesującym rozmówcą z niekiepskim poczuciem humoru.

TU ZOBACZYSZ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.