Najróżniejsze ciekawostki w historii świata o których mogliście nie wiedzieć.

1. Zemsta byłej

Na początku XIX wieku aromaty, w których dominowały elementy zwierzęce: piżmo, ambra, cybetyna, cieszyły się ogromną popularnością. Cesarzowa francuska, Józefina, była wielką fanką piżma. Napoleon przeciwnie, nie tolerował piżma. Kiedy małżeństwo Józefiny z Napoleonem zostało rozwiązane, kobieta zemściła się na byłym mężu, rozpylając we wszystkich pokojach piżmo. Ten zapach nie zanikał i podobno był odczuwany przez wiele lat.

2. Samotne drzewo

Akacja, która kiedyś była uważana za najbardziej samotne drzewo na Ziemi. Rosła na pustyni Ténéré (na północny wschód od Nigru); w promieniu 400 km nie było ani jednego innego drzewa.

Drzewo stało się znane na początku lat 30. XX wieku, kiedy to zostało obiektem zainteresowania przyrodników i geografów; wcześniej była punktem orientacyjnym dla karawan handlowych przemieszczających się szlakami handlowymi Sahary. Naukowcy odkryli, że wiek akacji wynosił około 300 lat. Stworzono różne hipotezy dotyczące drzewa Ténéré, najczęściej uważa się, że jest to pozostałość lasu, który zniknął w wyniku szybkich zmian klimatu i pustynnienia. Drzewo posiadało bardzo rozłożysty i głęboki system korzeniowy.

Akacja została uderzona przez ciężarówkę prowadzoną przez pijanego libijskiego kierowcę w 1973 roku. 8 listopada tego samego roku pozostałości drzewa przeniesiono do Muzeum Narodowego Nigru w stolicy stanu, mieście Niamey. W miejscu, gdzie stała, wzniesiono metalowy pomnik w kształcie drzewa.

3. Szczęście mimo wszystko nie dopisało…

Cesarz Austrii Franciszek Józef I rządził krajem przez około siedemdziesiąt lat – od 1848 do 1916 roku. W 1867 roku jego rodzony brat Maksymilian został rozstrzelany przez meksykańskich republikanów. W 1872 r. Franciszek Józef pochował swoją matkę, w 1878 r. – ojca. Jego syn, książę Rudolf, zabił swoją ukochaną, a następnie zastrzelił się w 1889 roku. Jego żona, Sissi, została zabita przez włoskiego anarchistę. W 1914 r. jego bratanek Franciszek Ferdynand Habsburg został zastrzelony przez Gawriła Principa, co przyczyniło się do wybuchu i wojny światowej.

4. Chyba trochę za późno

George Junius Stinney Jr. jest najmłodszą osobą straconą w USA w XX wieku (w 1944 r.). W momencie egzekucji miał 14 lat i 7 miesięcy. Został skazany za zgwałcenie i zabicie dwóch białych dziewczynek. Wyrok został anulowany w 2014 r., 70 lat po egzekucji.

Egzekucja Stinneya została przeprowadzona w Południowej Karolinie w więzieniu w Kolumbii, 16 czerwca 1944 r., o 7:30 na krześle elektrycznym. Stinney był za niski (około 155 cm), aby usiąść na krześle, i musiał położyć na siedzeniu Biblię, którą pozwolono mu zabrać ze sobą do celi i na czas trwania procesu.

5. Kaznodzieja

W 1663 r. prezbiteriański charyzmatyczny kaznodzieja Aleksander Peden (znany również jako „Prorok Peden”) został zmuszony do ucieczki. Stało się tak z powodu faktu, że Karol II wypowiedział Przymierze narodowe w 1638 r. i rozpoczął prześladowania prezbiterian. Peden nie poparł króla i nadal głosił nielegalne już kazania. Został zatem uznany za niebezpiecznego przestępcę.

Aby pozostać w ukryciu, Peden opracował plan, który wydaje się dziś śmieszny, ale wówczas zadziałał. Pastor kaznodzieja ukrył twarz pod maską z materiału, ozdobioną czerwoną brodą, peruką, drewnianymi zębami i piórami wokół oczu. Nadal głosił swe kazania. Po 11 latach został pojmany i spędził 4 lata w Bass Rock w Firth of Forth – szkockim Alcatraz. Próbowano go następnie przewieźć na plantację w Wirginii w Ameryce, ale wówczas uciekł ze statku do Irlandii, a następnie do Szkocji. Przed śmiercią mieszkał w jaskini i zmarł w wieku 60 lat jako wolny człowiek.

6. Napis na hełmie

Oto hełm bojowy Iwana IV Groźnego, podarowany mu przez astrachańskiego Chana.
Napis na hełmie głosi: „Nie ma boga oprócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”.

7. Lincoln jajcarz

Abraham Lincoln miał ulubioną zagadkę: „Ile łap ma pies, jeśli nazwiemy łapą ogon?”.
Większość słuchaczy mówiło, że pięć. Wtedy Lincoln odpowiadał: „Nie, wciąż ma cztery.
Ogon nazwany łapą to jeszcze nie łapa”.

8. Sam się zgilotynował

Szczególnym przypadkiem szaleństwa jest dziwne samobójstwo stolarza, pana Lemaître.
Wspomniany stolarz przez długi czas był chory, cierpiał na paranoję, jego umysł był bardzo umęczony.
Zmęczony cierpieniem Lemaître postanowił zakończyć swoją egzystencję. Ale nie użył, jak inni, zwykłych w takich przypadkach środków, jak trucizna, rewolwer lub lina.
Postanowił sam się zgilotynować.
Cierpliwie naostrzył łopatę, by była ostra jak brzytwa, przywiązał ją do warsztatu stolarskiego, który mocno obciążył drewnem.
Następnie używając kawałka drewna podniósł stół warsztatowy na wysokość sześćdziesięciu centymetrów i położył się na ziemi tak, że po usunięciu kawałka drewna łopata miała uderzyć go w szyję.
Te tragiczne przygotowania trwały dość długo.
Z pomocą dłuta pan Lemaitre wybił wspornik podtrzymujący stół warsztatowy, a łopata opadła nagle, uderzając go w szyję jak ostrze gilotyny. Tętnica szyjna została odcięta, a głowa luźno przymocowana była do ciała. Wezwany lekarz stwierdził zgon.

Le Petit Parisien z 5 kwietnia 1903 roku.

9. Zmienić banknoty

W 1987 roku, w Birmie, generał U Ne Win nakazał wycofanie banknotów o nominałach 100, 75, 35 i 25 Kiatów, pozostawiając jedynie 45 i 90 Kiatów, ponieważ liczby te były podzielne przez 9. Generał uważał dziewięć za szczęśliwą liczbę.
Niezdarna polityka gospodarcza (Birma była jednym z najbiedniejszych krajów świata) doprowadziła 8 sierpnia 1988 roku do wybuchu rewolucji zwanej „Ruchem 88”. W rezultacie walk zginęło kilka tysięcy osób, a Ne Win (imię, które przyjął, oznacza „brylant podobny słońcu”) musiał ustąpić.

10. Za dużo szczęścia

W dniu, w którym Neil Armstrong zrobił pierwszy krok na Księżycu, wraz z całą ludzkością radował się też skromny Brytyjczyk. Nazywał się David Trelfol i miał zaskakujące szczęście. W 1960 roku przyszedł do bukmachera z 10 funtami w kieszeni i pomysłem obstawienia czegoś szalonego. Z proponowanej listy najbardziej spodobała mu się podróż człowieka na Księżyc w ciągu najbliższych 10 lat. Stawka wynosiła 1 do 1000.

Dziesięć funtów nie było wtedy tak małą kwotą: miesięczne wynagrodzenie pracownika wynosiło 30-40 funtów. Niemniej jednak David zaryzykował i wygrał. W 1969 r., mniej niż rok przed końcem obstawionego okresu, Amerykanie wylądowali na Księżycu. Trelfol za wygraną kupił samochód sportowy. W tym samym roku rozbił się nim i zginął na miejscu.

TU ZOBACZYSZ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.