Amerykański fotograf i reporter kryminalny Associated Press, Michael Graczyk, był świadkiem ponad 400 egzekucji w Teksasie. Przez ponad 30 lat fotografował twarze niebezpiecznych przestępców skazanych na karę śmierci. Najbardziej niezwykłe zdjęcia Michaela to te, na których uchwycił ostatnie uśmiechy na twarzach więźniów. W większości zdjęcia zostały zrobione na krótko przed wykonaniem wyroku.

1. Adam Kelly Ward, 33 lata.

W 2005 r. pokłócił się i zastrzelił Michaela Walkera, pracownika służb miejskich, który przybył, aby sfotografować składowisko w podwórzu domu Warda. W ciele ofiary naliczono dziewięć dziur po kulach. Zdjęcie zrobione 10 lutego 2016 r., a 22 marca 2016 r. wykonano wyrok śmierci.

2. Karla Faye Tucker

Karla Faye Tucker została uznana winną zamordowania kilofem Jerry’ego Deana i jego znajomej Deborah Ruth Thornton. Morderstwo zostało popełnione podczas próby kradzieży motocykla z domu ofiary w 1983 r. w Houston w Teksasie. W 1984 r. Tucker znalazła się w więzieniu, przeszła na chrześcijaństwo i wkrótce poślubiła kapłana więziennego. Jej nawrócenie spowodowało, iż wiele osób wnioskowało o zamianę jej wyroku na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Również papież Jan Paweł II i komisarz ONZ Bacre Waly Ndiaye prosili o jej ułaskawienie. 38-letnia Carla Tucker została stracona 3 lutego 1998 r. Była pierwszą kobietą straconą w Teksasie od 1863 roku.

3. Hank Skinner, 54 lata.

Skazany za zabójstwo swojej dziewczyny Twili Busby i jej dwóch synów w 1993 r. Twila Busby została pobita na śmierć pałką; jej dzieci zmarły z powodu wielu ran kłutych. Zdjęcie zostało zrobione 16 grudnia 2009 r., trzy miesiące przed pierwszą wyznaczoną datą egzekucji, która była później kilkakrotnie przekładana. W 2010 r. sąd orzekł o odroczeniu jej na 20 minut przed wykonaniem wyroku, ponieważ obrona Skinnera zażądała przeprowadzenia testu DNA, który prokurator uznał za zbędny na rozprawie w 1994 r. W 2012 r. test DNA potwierdził, że krew na miejscu zbrodni należała do Skinnera, ale inne ślady DNA należały do innej osoby, której tożsamość nie została ustalona. Skinner został ponownie skazany; obrona zamierza odwołać się od decyzji w sądzie apelacyjnym w Teksasie.

4. Joseph Ries, 29 lat.

Skazany za włamanie do domu i zabicie w 1999 roku 64-letniego Roberta Ratliffa, z którym utrzymywał przyjazne stosunki i u którego mieszkał na krótko przed incydentem. Po sporze o brakujące przedmioty Ratliff zmusił Riesa do opuszczenia domu. Wkrótce Ries ukradł pikapa byłego już kolegi, a później wrócił ze wspólnikiem do domu, zabrał portfel, klucze od samochodu Lincoln Continental i trzykrotnie strzelił do śpiącego Ratliffa. Zdjęcie zrobione 20 sierpnia 2008 r. Egzekucja odbyła się 21 października.

5. Bobby Woods

Bobby Woods został skazany na śmierć za zgwałcenie i zamordowanie w 1997 roku 11-letniej Sarah Patterson, córki swojej byłej dziewczyny. Został również skazany na 40 lat więzienia za uprowadzenie młodszego brata dziewczynki, 9-letniego Cody’ego Pattersona, którego następnie zabrał na cmentarz, gdzie pobił go do nieprzytomności. 28 maja 1998 r. ogłoszono wyrok śmierci, ale sąd apelacyjny w Teksasie odroczył egzekucję po tym, jak prawnicy oskarżonego podali jako argument jego niskie IQ (70 – w latach poprzedzających morderstwo). Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych wyklucza to stosowanie kary śmierci. 3 grudnia 2009 r., kilka godzin przed wykonaniem wyroku śmierci, Sąd Najwyższy USA odrzucił apelację 42-letniego Woodsa o ułaskawienie. Zdjęcie zostało zrobione 28 października 2008 r.

6.  Lester Bower, 67 lat.

Lester Bower spędził 31 lat w oczekiwaniu na egzekucję i był najstarszym więźniem straconym w Teksasie po przywróceniu kary śmierci: w chwili wykonania wyroku miał 67 lat. Zgodnie z orzeczeniem sądu, w 1983 r. Bower zastrzelił czterech mężczyzn w hangarze lotniczym w północnym Dallas w Teksasie. Chciał ukraść ultralekki samolot, który wcześniej zgodził się kupić za 4500 USD. Broni nie odnaleziono. Zdjęcie Bowera zostało zrobione 20 maja 2015 r.; egzekucja odbyła się 3 czerwca 2015 r.

7. Willie Trottie, 45 lat.

Skazany na śmierć za zabójstwo swej byłej żony Barbary Canada i jej brata Titusa Canada. Prokuratura twierdzi, że Trottie groził zabiciem Barbary, jeśli ta do niego nie wróci, dlatego otrzymał zakaz zbliżania się do niej. Zdjęcie zrobiono 30 lipca 2014 r.
10 września wyrok śmierci został wykonany.

8. George Rivas, 41 lat.

W grudniu 2000 r. członkowie jego gangu zaatakowali pracowników jednego z najpilniej strzeżonych więzień (John B. Connally Unit) w Teksasie, zabrali im ubrania, ukradli broń z magazynu i uciekli więziennym autobusem. Po popełnieniu kilku napadów, po 11 dniach ucieczki, zastrzelili 27-letniego oficera policji, Aubreya Hawkinsa. Zdjęcie, na którym Rivas opowiada o swoim udziale w incydencie, zostało zrobione 15 lutego 2012 r.
Wyrok śmierci wykonano 29 lutego.

9.  Robert Gene Garza, 30 lat.

Uznany za współwinnego morderstwa czterech kobiet zastrzelonych 4 września 2002 roku w samochodzie w dolinie Rio Grande przez pracowników baru Garcia’s w Donna w Teksasie. Na miejscu przestępstwa policja odkryła 61 łusek. Strzelanina była próbą wyeliminowania świadków innego morderstwa popełnionego w 2001 r., o które podejrzewano lidera gangu Tri-City Bombers. Garza był członkiem tego gangu. Zdjęcie zrobione 24 lipca 2013 r., a 19 września 2013 r. wykonano wyrok śmierci.

10. Cleve Foster, 48 lat.

Uznany za winnego zgwałcenia i zabicia 28-letniej kobiety w Fort Worth w 2000 roku. Wykonanie wyroku było trzykrotnie wstrzymywane przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, w tym dwukrotnie – kilka godzin przed wykonaniem wyroku. Zdjęcie zostało zrobione 29 sierpnia 2012 r.
25 września 2012 r. wyrok został wykonany.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.