Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu!

1. School for Father Christmases w Henry’s Stores, Birmingham, Anglia. Dr Amy Cohen instruuje Świętego Mikołaja i jego zastępców, jak prawidłowo wykonywać swoją pracę, 12 listopada 1957 roku.

Napis na tablicy:
NALEŻY:
1. Zawsze się uśmiechać
2. Być czystym i schludnym
3. PAMIĘTAJ – Istniejesz naprawdę!

NIE WOLNO:
1. Całować dzieci (tak szerzą się infekcje)
2. Obiecywać zbyt wiele
3. Nigdy nie tracić spokoju

2. Ostatni dzień Adnana Menderesa przed egzekucją. 16 września 1961 roku.

W latach 1950–1960 Menderes był premierem Turcji. Zasłynął jako zwolennik ścisłej współpracy Turcji z państwami zachodnimi. Przyczynił się do przystąpienia Turcji do NATO. Polityka gospodarcza jego rządu doprowadziła do inflacji, rozpowszechniania się korupcji i ograniczania swobód obywatelskich. Został obalony przez wojsko tureckie 27 maja 1960. Zarzucono mu m.in. organizację antygreckich zamieszek w 1955 r. (których kulminacją był tzw. pogrom w Stambule) oraz korupcję. Został osądzony i stracony przez powieszenie.

3. Borys Jelcyn podczas wizyty w Republice Tuwy, 1994 rok.

4. Niemieccy żołnierze toczący bitwę na śnieżki na placu kolejowym w oczekiwaniu na odjazd pociągu. Francja, 1944 rok.

5. Chrześcijański kaznodzieja informuje nudystów na plaży, że koniec jest bliski, Anglia, 1974 rok.

6. Brytyjska siłaczka cyrkowa miss Joan Rhodes utrzymuje formę, sprzątając swoje mieszkanie, 1958 rok.

7. Włoscy karabinierzy otoczeni przez amerykańskie Delta Force podczas kryzysu Sigonella. Wydarzenie mogło wywołać wojnę między dwoma krajami. Włochy, październik 1985 roku.

W nocy z 10 na 11 października w kierunku Tunezji leciał Boeing 737 z palestyńskimi terrorystami na pokładzie. Trzy dni wcześniej porwali oni statek wycieczkowy Achille Lauro u wybrzeży Egiptu. W zamian za uwolnienie pasażerów i załogi domagali się uwolnienia Palestyńczyków przetrzymywanych w więzieniach izraelskich.Terroryści nie dostali tego, co chcieli, ale po dwóch dniach negocjacji zgodzili się ustąpić w zamian za wolność i transport do Tunezji. Wcześniej zabili jednak zakładnika, starszego obywatela USA żydowskiego pochodzenia, poruszającego się na wózku, Leona Klinghoffera.
Amerykanie nie zamierzali przejść nad tym morderstwem do porządku dziennego i postanowili pomścić swojego obywatela.
Gdy egipski Boeing 737 z terrorystami na pokładzie startował z Kairu, z pokładu lotniskowca USS Saratoga na Morzu Śródziemnym zaczęły startować myśliwce F-14 Tomcat, samolot kontroli i dowodzenia E-2 Hawkeye oraz E-6 Intruder służący do walki elektronicznej. Formacja ruszyła na przechwycenie samolotu z terrorystami na pokładzie.
W całkowitej ciemności około 10 Tomcatów podleciało bez żadnego oświetlenia bardzo blisko 737 i w kulminacyjnym momencie zażądali, aby pilot wylądował na lotnisku we Włoszech. By przyspieszyć decyzję wahającego się pilota, jednocześnie wszystkie maszyny armii USA włączyły swoje światła pozycyjne. Nad ranem Boeing wylądował na lotnisku włoskiej bazy Sigonella.
Na lotnisko Sigonella przyleciały dwa transportowce wyładowane komandosami SEAL, którzy mieli ująć terrorystów i odwieźć do USA na proces. Było to jednak nie w smak Włochom, którzy nie chcieli stawać się stroną konfliktu z OWP. Władze w Rzymie, cytując swoją zwierzchność terytorialną nad bazą Sigonella, samy postanowiły ująć terrorystów i na lotnisko wysłano karabinierów. Na pasie startowym przy egipskim B737 doszło do rzadkiego spięcia pomiędzy sojusznikami z NATO. Włoscy karabinierzy stali twarzą w twarz z uzbrojonymi po zęby komandosami i blokowali im dostęp do samolotu. Napięta sytuacja trwała pięć godzin, w trakcie których władze USA i Włoch wypracowały kompromis. Terroryści mieli zostać poddani procesowi w Rzymie.
Sześciu Palestyńczyków aresztowano, po czym dowódcę Abu Abbasa i jego adiutanta szybko zwolniono, bowiem mieli paszporty dyplomatyczne. Ku wielkiemu niezadowoleniu USA obaj odlecieli do Jugosławii. Pozostali terroryści otrzymali wyroki 25 lub 30 lat więzienia.

8. Następstwa podłożenia ładunków wybuchowych przez Frakcję Czerwonej Armii pod kwaterą główną sił powietrznych USA w Europie w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, 31 sierpnia 1981 r.

Bomby, umieszczone w samochodach przez antyamerykańską grupę terrorystyczną Rote Armee Fraktion, wybuchły wczesnym rankiem, rozbijając okna, powodując pożary i niszcząc ściany oraz sprzęt i meble w kwaterze głównej. Jeden podmuch zdmuchnął maskę samochodu aż na dach pięciopiętrowego budynku.
W ciągu kilku sekund dwóch lekarzy dentystów i czterech członków personelu medycznego pośpieszyło na miejsce wybuchu z kliniki znajdującej się po drugiej stronie ulicy. Podczas gdy jeden medyk przeszukiwał parking w poszukiwaniu ocalałych, drugi wraz z personelem weszli do płonącego budynku i pomogli przenieść ofiary w bezpieczne miejsce.
W efekcie zamachu nikt nie poniósł śmierci, a 15 osób zostało rannych.

9. Fińskie wojska z jucznymi reniferami, lata 40. XX wieku.

10. Książę i księżna Walii w Highgrove z Williamem (4 lata) i Harrym (1 rok i 9 miesięcy), lipiec 1986 roku.

11. Franklin Delano Roosevelt korzystający z pomocy przy wyjściu z samochodu, 24 września 1932 roku.

Urodził się 30 stycznia 1882 roku w Hyde Parku nieopodal Nowego Jorku. W 1921 roku na wyspie Campobella, gdzie spędzał wakacje, w wyniku kilku zdarzeń (podczas rejsu jachtem wpadł do wody w zatoce Fundy, brał udział w gaszeniu pożaru oraz kąpał się w jeziorze) doznał szoku termicznego i zachorował na chorobę Heinego-Medina (wirus polio). Doznał paraliżu dolnej połowy ciała z towarzyszącymi bólami i wysoką gorączką. Groziła mu utrata wzroku. Mimo leczenia szpitalnego i rehabilitacji (które przywróciły część sprawności) Roosevelt do końca życia poruszał się na wózku inwalidzkim.
Mimo tego zapisał się na kartach historii jako jedyny polityk, który czterokrotnie został wybrany na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zarówno prezydent, jak i jego otoczenie, stwarzali pozory, by nie przedstawiać go jako niepełnosprawnego. Fotografowie unikali robienia mu zdjęć na wózku inwalidzkim, a wystąpienia publiczne były wcześniej odpowiednio aranżowane.

12. Zdjęcie dzieci pracujących w fabryce szkła w Indianie w Stanach Zjednoczonych, 1908 rok.

13. Sophia Loren na pikniku, Włochy, 1961 rok.

14. Zakładnicy w ambasadzie USA świętują Boże Narodzenie. Teheran, 1979 rok.

15. Dwie turystki przeganiane z trawnika przez kartonowego Elmera Fudda, Park Narodowy Banff, 1951 rok. Zdjęcie zrobione przez Billa Gibbonsa

16. Generał Żukow na paradzie zwycięstwa w Swierdłowsku, około 1948-1950 roku.

17. Henry Ford i jego syn Edsel Ford siedzą na pierwszym samochodzie skonstruowanym przez Henry’ego, grudzień 1939 roku.

18. John Wilkes Booth (po lewej) przebrany za Marka Antoniusza w sztuce „Juliusz Cezar” Szekspira z 1864 roku. Podobno treść i przesłanie sztuki zainspirowało Bootha do zabicia rok później prezydenta USA Abrahama Lincolna.

19. 2500 ormiańskich sierot w Near East Relief w Alexandrapolu utworzyło napis „America We Thank You” („Ameryko, dziękujemy ci”), lata 20. XX wieku.

20. Choinka w domu Ireny Szewińskiej, 1969 rok.

21. Malarz na ulicach Paryża (1946)

22. Robotnicy na wysokości. Panorama Nowego Jorku (1925)

23. Buldog angielski, maskotka HMS Vansittart. (1943)

24. Rozgrywki futbolu amerykańskiego (1920)

25. Rdzenna mieszkanka plemienia Huba (1923)

W POPRZEDNIM ODCINKU

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.