Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu.

1. Wiceprezydent Lyndon B. Johnson zostaje zaprzysiężony na prezydenta USA przez sędzinę Sarah T. Hughes na pokładzie samolotu Air Force One na lotnisku Love Field, dokładnie dwie godziny i osiem minut po zabójstwie Johna F. Kennedy’ego. Jackie Kennedy stoi po jego lewej stronie wciąż w poplamionym krwią męża płaszczu. Dallas, Teksas, Stany Zjednoczone. 22 listopada 1963 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

2. Tłum ludzi, który zebrał się naprzeciwko Więzienia Stanowego Florydy, nieopodal miasta Starke w hrabstwie Bradford, okazuje swoją radość z faktu, że kilka chwil wcześniej, o godzinie 7:06 24 stycznia 1989 roku, na krześle elektrycznym zwanym „Old Sparky” stracony został morderca Ted Bundy.

Kliknij i zobacz więcej!

Napis na kurtce: „Bundy BBQ”.

3. Pracownice w zbrojeniowi w Chilwell, Nottinghamshire, Wielka Brytania, lipiec 1917 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

4. Młodzi radzieccy chłopcy ze zdobytą niemiecką bronią po bitwie pod Stalingradem. Luty 1943 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

5. Maria Felix, fotografia wykonana w latach 40. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

Wystąpiła w sumie w 47 filmach. Była najsłynniejszą aktorką złotej ery meksykańskiej kinematografii. W swojej ojczyźnie cieszyła się statusem i uznaniem porównywalnym do tego, który otaczał Marilyn Monroe w USA.
Nigdy nie nauczyła się angielskiego, dlatego pozostała znana przede wszystkim w krajach Ameryki Łacińskiej. Jednak jej sława dotarła do Europy, chociaż nie wszyscy piali z zachwytu na widok pięknej Meksykanki.
Recenzując jeden z jej filmów, Marek Hłasko pisał:

Pewnym osiągnięciem technicznym w tym filmie jest gra Marii Felix: obliczyłem, że podczas dwugodzinnej projekcji płacze ona około czterdziestu razy; to nie kobieta – to jest, jak by powiedzieli panowie z Targówka – „wodotrysk Niagara”.

6. Władimir Wysocki i Marina Vlady podczas sesji zdjęciowej, 1975 r.

Kliknij i zobacz więcej!

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Poznali się w 1967 roku w Moskwie. 29-letnia Marina, francuska gwiazda filmowa o rosyjskich korzeniach, przyjechała, by zobaczyć spektakl Teatru na Tagance, w którym grał jej rówieśnik Wysocki, obiecujący aktor i charyzmatyczny pieśniarz. I choć wówczas spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz, Wołodia zakochał się w niej wcześniej – w chwili kiedy zobaczył ją w filmie „Czarownica” (1956).
– Ona będzie moja – stwierdził z przekonaniem.
Ona dla niego zostawiła męża i trójkę dzieci. Druga żona rozwiodła się z Wysockim, ale nie z powodu jego niewierności, ale z powodu jego alkoholowego nałogu. Vlady o tym wówczas jeszcze nie wiedziała i 1 grudnia 1970 wzięli ślub.
Przez 10 lat święcili triumfy na estradzie i przez 10 lat Marina próbowała wyrwać Władimira z nałogu. Robiła wszystko, by ocalić Wołodię od samozniszczenia. Jednak on miał to za nic. Zabiegała o leczenie, załatwiała esperal i walczyła o każdy kolejny dzień jego życia. Robiła awantury, groziła rozwodem, ale zawsze do niego wracała. Nawet gdy wyrzucał ją z domu, by opróżnić kolejną butelkę wódki. Wybaczała, gdy znikał i musiała wyciągać go z podejrzanych spelun.
Niestety, artysta zmarł w wieku 42 lat w 1980 roku.

7. Irlandzka modelka Ann Gunning w pałacu w Jaipur w Indiach, 1956 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

8. Leonardo DiCaprio i Kate Winslet na planie filmu Titanic, 1996 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

9. Mężczyzna gra na zdewastowanym fortepianie, podczas gry inni grabią cenne rzeczy z pałacu Saddama Husajna, Irak, 3 maja 2003 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

10. Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KC KPZR) Leonid Breżniew w aquadisco, 1978 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

11. Automat do sprzedaży jaj kurzych, USA, 1955 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

12. Bill Gates trzyma w ręku dysk CD z systemem Windows XP obok licznika pokazującego liczbę dni do jego oficjalnego wydania, Redmond, 24 sierpnia 2001 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

13. Sigourney Weaver ze swoim ojcem Sylvestrem Weaverem na balu gubernatora po rozdaniu Oscarów 29 marca 1989.

Kliknij i zobacz więcej!

Podczas 61. ceremonii wręczenia Oscarów Sigourney Weaver była dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii Filmowej – w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa (za film Goryle we mgle) oraz w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa (Pracująca dziewczyna). Ostatecznie nie zdobyła żadnej statuetki.

14. Charlie Chaplin przeprowadza wywiad z młodym aktorem wodewilowym, który był potencjalnym kandydatem do udziału w filmie „Brzdąc”, Los Angeles, 1920 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

15. 27 stycznia 1945 roku, żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy Konzentrationslager Auschwitz. Więźniowie witali żołnierzy radzieckich jako autentycznych wyzwolicieli.

Kliknij i zobacz więcej!

17 stycznia 1945 roku odbył się w KL Auschwitz ostatni apel generalny 67 012 (!) więźniarek i więźniów. Bezpośrednio po nim, na rozkaz wyższego dowódcy Schutzstaffel i policji we Wrocławiu, Obergruppenfuehrera SS Schmausera, rozpoczęto ostateczne przesiedlenie więźniów, czyli tak zwane marsze śmierci do obozów w głębi Rzeszy. Główny marsz odbywał się na trasie Oświęcim – Wodzisław Śląski (63 km). 22 stycznia transport dotarł do stacji kolejowej Loslau (niemiecka nazwa Wodzisławia Śląskiego). Tam, przy panującym ostrym mrozie, dosłownie upchnięto więźniów w otwartych węglowych wagonach kolejowych, które odjechały w kierunku Austrii i Niemiec.
W obozie zostało ponad 9 tysięcy więźniów, w tym około 500 dzieci – wszyscy mieli zostać zgładzeni. Jednakże w tamtej chwili niemieckie władze obozowe miały inne priorytety. Od 18 do 27 stycznia masowo palono obozowe akta, 20 stycznia wysadzono krematoria II i III, a 26 stycznia – krematorium V. 23 stycznia podpalono tak zwaną Kanadę II, czyli kompleks magazynów z mieniem zagrabionym ofiarom.
Jako pierwsi do obozu dotarli 27 stycznia żołnierze 454 Pułku Strzeleckiego z 100 Lwowskiej Dywizji Strzeleckiej z 60 Armii 1 Frontu Ukraińskiego. W obozach Auschwitz, Birkenau, Monowitz i podobozach doczekało wyzwolenia łącznie około 7,5 tysiąca więźniów. Część z nich – ci, którzy byli w lepszej kondycji fizycznej – tuż po wyzwoleniu odeszła do swych domów. Pozostali zostali umieszczeni w prowizorycznych szpitalach zorganizowanych na terenie obozu. Część chorych przeniesiono do szpitali w Krakowie. Mimo intensywnej opieki, około 600 byłych więźniów zmarło w przeciągu dwóch miesięcy od wyzwolenia.

16. Pasażerowie porwanego samolotu Air France, uratowani w wyniku Operacji Entebbe, machają do tłumu i rozglądają się w poszukiwaniu krewnych. Tel Awiw, 1976 r.

Kliknij i zobacz więcej!

17. Wulkan St. Helens dzień po erupcji. Wulkan stracił wówczas 400 metrów wysokości. 19 maja 1980 r.

Kliknij i zobacz więcej!

18. Don Vito Cascio Ferro, włoski mafioso często przedstawiany jako „szef szefów”. Zdjęcie z kartoteki policyjnej. USA, 1902 r.

Kliknij i zobacz więcej!

19. Pele rozdaje autografy na zewnątrz Goodison Park (Liverpool) podczas Mistrzostw Świata w 1966 r.

Kliknij i zobacz więcej!

20. Emil Zola i jego pies, 1898 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

21. Rosyjscy żołnierze na arenie zniszczonego cyrku. Grozny, 19 lutego 2000 r.

Kliknij i zobacz więcej!

22. Douglas Fairbanks i Mary Pickford rozpoczynają tradycję odciskania stóp i dłoni w betonie. Hollywood, 30 kwietnia 1927 r.

Kliknij i zobacz więcej!

23. Radzieccy żołnierze na tronie ostatniego chińskiego cesarza, 1945 r.

Kliknij i zobacz więcej!

24. Pingwiny podczas cotygodniowego spaceru po mieście. Spacery organizowane były przez dyrektora zoo, aby przyciągnąć odwiedzających. Szkocja, Edynburg, 1950 r.

Kliknij i zobacz więcej!

25. Izraelski żołnierz usuwa arabskie napisy ze Ściany Płaczu. Jerozolima, Państwo Izrael, 1967 r.

Kliknij i zobacz więcej!

TUTAJ ZOBACZYSZ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.