Artyści, politycy, prawnicy, sportowcy, duchowni, dziennikarze – oni odeszli w ciągu ostatnich lat. Wielu z nich nadal żyje w naszych telewizorach czy archiwalnych nagraniach w internecie. Czas powspominać…

1. Wacław Kowalski (1916-1990)

Znalezione obrazy dla zapytania: wacław kowalski

Był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów starszego pokolenia. Urodził się w 1916 roku w Rosji. W 1937 r. ukończył Seminarium Nauczycielskie i podjął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Po wojnie rozpoczął studia w łódzkim Konserwatorium. W 1946 zadebiutował na dużym ekranie niewielką rolą w filmie „Zakazane piosenki”. Największą popularność zawdzięcza doskonałej kreacji Kazimierza Pawlaka w filmach „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”, a także roli dozorcy Popiołka w serialu „Dom”. Oprócz filmów Wacław Kowalski z powodzeniem grywał również w teatrze. Przez długie lata związany był z warszawskimi teatrami Klasycznym, Polskim i Na Woli. W 1988 r. aktor otrzymał „Wiktora” dla najpopularniejszej postaci TVP. Wacław Kowalski zmarł 27 października 1990 r. w Brwinowie pod Warszawą.

Znalezione obrazy dla zapytania: wacław kowalski grób
Grób aktora Wacława Kowalskiego, Cmentarz w Brwinowie, Brwinów

2. Leon Niemczyk (1923-2006)

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 15 grudnia 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej uczestniczył aktywnie w ruchu oporu. Po powrocie do Polski pracował w Objazdowym Teatrze Komedii Muzycznej w Warszawie. Wykształcenie aktorskie zdobył u I. Galla, zdając w 1952 roku egzamin eksternistyczny w warszawskiej PWST. W 1949 r. był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, następnie przeniósł się do Teatru Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie występował przez kolejne trzy lata. W latach 1953-79 pracował w łódzkim Teatrze Powszechnym. W kinie występował od 1954, początkowo w rolach epizodycznych, szybko zdobywając popularność. Od 1979 roku grał tylko w filmach. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w nowo powstałej Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina „Polonia”). Zmarł 29 listopada w Łodzi w wyniku raka płuc. Urna z jego prochami znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Znalezione obrazy dla zapytania: leon niemczyk grób
Grób aktora Leona Niemczyka na Starym Cmentarzu w Łodzi.

3. Gustaw Lutkiewicz (1924-2017)

Popularny aktor polski. W 1949 roku ukończył warszawską PWST (wówczas z siedzibą w Łodzi). Przez 12 lat występował w łódzkich teatrach: Nowym (od 1949 do 1960r.) i Teatrze 7.15 (sezon 1960/61). Następnie przeniósł się do stolicy i zaangażował do T. Dramatycznego (1961-63), potem do Powszechnego (1963-68). W latach 1969-74 grał w Teatrze Narodowym, by w roku 1974 powrócić na deski T. Powszechnego. Aktor często występuje w słuchowiskach radiowych. Za tę formę twórczości w 1994 roku otrzymał Złoty Mikrofon (za rok 1993) za wybitne osiągnięcia w twórczości radiowej, wieloletnią współpracę z Teatrem Polskiego Radia i kreację Polikarpa Lepieszki w powieści radiowej „W Jezioranach”. Jest też świetnym odtwórcą ballad Bułata Okudżawy (słynna „Modlitwa” z lat 60-tych.) Zagrał w ponad 120 filmach.

Plik:Gustaw Lutkiewicz grób.jpg
Grób aktora i piosenkarza Gustawa Lutkiewicza na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

4. Waldemar Milewicz (1956-2004)

Ukończył studia psychologiczne. W 1981 rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej jako redaktor i dokumentalista redakcji Dziennika Telewizyjnego (prowadził część zagraniczną DTV), następnie od 1988 był kierownikiem Redakcji Wymiany i Korespondentów Zagranicznych w Dyrekcji Programów Informacyjnych. W 1991 został publicystą Działu Zagranicznego Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, a od 1992 pracował jako publicysta w Dziale Zagranicznym redakcji Wiadomości.

Był korespondentem wojennym, relacjonował wydarzenia z terenów konfliktów zbrojnych oraz wielkich katastrof. Prowadził reportaże m.in. z Bośni, Czeczenii, Kosowa, Abchazji, Rwandy, Kambodży, Somalii, Etiopii, Rumunii, Turcji i Hiszpanii. W 2003 relacjonował II wojnę w Zatoce Perskiej. Znany m.in. dzięki serii reportaży pod tytułem Dziwny jest ten świat.

Zginął w Iraku 7 maja 2004, gdy samochód polskiej ekipy dziennikarzy jadącej z Bagdadu do Karbali i Nadżafu ostrzelano z broni maszynowej (o zabójstwo oskarżono Salaha Chabbasa). Razem z nim zginął algierski montażysta z polskim obywatelstwem Mounir Bouamrane, a operator kamery Jerzy Ernst został ranny. Urna z jego prochami spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A29-tuje-1). Podczas uroczystości pogrzebowych odegrano, zgodnie z ostatnią wolą zmarłego, utwór I Feel You zespołu Depeche Mode. Waldemar Milewicz do dnia dzisiejszego uważany jest za jednego z najlepszych korespondentów wojennych w historii Polski.

Grób Waldemara Milewicza na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

5. Bronisław Pawlik (1926-2002)

Bardzo znany i utalentowany aktor. W czasach II wojny światowej był robotnikiem na kolei. W 1947 roku ukończył naukę w Studiu Dramatycznym w Krakowie, a w 1956 roku został absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie. Zagrał wiele znakomitych ról filmowych i teatralnych. Był aktorem wielu scen warszawskich, od 1974 roku Teatru Powszechnego. W latach 1946-1959 był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku a w latach 1949-1952 Teatru im. Jaracza w Łodzi. Następnie od 1952 roku występował na scenach teatrów warszawskich takich jak: Teatr Narodowy, Teatr Polski, Teatr Ateneum, Teatr Powszechny a od 1989 roku, na zakończenie kariery był aktorem Teatru Współczesnego. Był aktorem Teatru Polskiego Radia, m.in. odtwórca roli „Mordeczki” w cyklicznym słuchowisku „Okno na świat” – Programu III Polskiego Radia. W 1988 roku został nagrodzony „Wielkim Splendorem” – prestiżową nagrodą przyznawaną przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia dla aktorów – wykonawców słuchowisk radiowych. Bronisław Pawlik zmarł 6 maja 2002 r.

Plik:Nagrobek Bronislawa Pawlika.JPG
Nagrobek aktora Bronisława Pawlika na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

6. Władysław Hańcza (1905-1977)

Znalezione obrazy dla zapytania: władysław hańcza

Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, który w pamięci widzów pozostanie jako niezapomniany odtwórca postaci Kargula w trylogii „Sami swoi” i księcia Janusza Radziwiłła w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Właściwie nazywał się Władysław Tosik. W 1924 roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W 1927 roku porzucił je na rzecz Szkoły Dramatycznej przy teatrze Polskim w Poznaniu. Po jej ukończeniu występował na scenach wielu polskich teatrów. Podczas okupacji Hańcza pracował w Warszawie jako magazynier i konwojent, był także działaczem konspiracyjnego teatru poezji. Po wojnie od 1948 roku występował na deskach warszawskiego Teatru Polskiego. Dodatkowo w latach 1952 – 1955 pełnił funkcję kierownika artystycznego Teatru Ludowego. W 1947 roku zadebiutował jako reżyser w krakowskim Teatrze Starym. Był wykładowcą warszawskiej PWST. Zmarł 19 listopada 1977 roku w Warszawie, został pochowany na Powązkach.

Plik:Władysław Hańcza (grób).JPG
Grób aktora Władysława Hańczy i jego żony, aktorki Barbary Ludwiżanki, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

7. Marek Perepeczko (1942-2005)

Znalezione obrazy dla zapytania: marek perepeczko 13 posterunek

Znany polski aktor filmowy i teatralny. W latach 1960-61 występował w Studiu Poetyckim Andrzeja Konica w TVP. W 1965 roku ukończył PWST w Warszawie. W tym samym roku zadebiutował na scenie teatralnej. Od 1966 do 1969 roku występował w Teatrze Klasycznym w Warszawie, a w latach 1970 – 1977 był dyrektorem Teatru Komedia. W latach 80-tych był poza granicami Polski. Od 1998 roku Marek Perepeczko był aktorem i dyrektorem Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Aktor znany był przede wszystkim z tytułowej roli w serialu Jerzego Passendorfera „Janosik”. Młodsze pokolenia zapamiętało aktora grającego komendanta w serialu komediowym 13 Posterunek oraz 13 Posterunek 2. Marek Perepeczko zmarł 17 listopada 2005 roku w Częstochowie na zawał serca. Urnę z prochami aktora złożono na warszawskich Powązkach.

Plik:Grób Marka Perepeczko.jpg
Fragment nagrobka Marka Perepeczko na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

8. Krystyna Feldman (1916-2007)

Znalezione obrazy dla zapytania: krystyna feldman biografia

Krystyna Feldman była aktorką niezwykłą. Nie sposób wymienić ról, które zagrała w swej długiej karierze teatralnej. A potrafiła zagrać wszystko: i Hesię w Moralności pani Dulskiej i Błazna w Zimowej opowieści i niemą rolę Lali w Narzeczonym Beaty, a nawet Chochoła w Weselu. Wystąpiła też u Janusza Wiśniewskiego w sztuce Modlitwa chorego przed nocą. 

Największą popularność przyniosła jej rola babki Rozalii, teściowej Ferdynanda w serialu Świat według Kiepskich reżyserowanym przez Okiła Khamidowa. W latach 1999-2004 roku aktorka wystąpiła w 66 serialowych odcinkach.

Dopiero w 2004 roku aktorka zagrała w filmie pierwszoplanową, i jak się potem okazało, swoją życiową rolę. Do tego wcieliła się w postać mężczyzny – Nikifora w filmie Krzysztofa Krauzego Mój Nikifor.

Wystąpiła w ponad 150 filmach i produkcjach telewizyjnych.

Grób Krystyny Feldman na cmentarzu Komunalnym nr 1 w Poznaniu

9. Wojciech Kilar (1932-2013)

Wojciech Kilar był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Urodził się we Lwowie w 1932 roku, studiował w konserwatorium w Katowicach pod kierunkiem pianisty Władysława Markiewicza i kompozytora Bolesława Woytowicza. Za swego mistrza Wojciech Kilar uważał Johna Cage’a, którego nazywał „papieżem muzyki współczesnej”. Jego dzieła wykonują największe orkiestry świata, w tym Philadelphia Symphony, Cleveland Symphony i New York Philharmonic.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat skomponował muzykę do m.in. następujących filmów: „Dziewiąte wrota” i „Śmierć i dziewczyna” Romana Polańskiego, „Portret damy” Jane Campion, „Dracula” Francisa Forda Coppoli.

Znalezione obrazy dla zapytania: wojciech kilar grób
Cmentarz: Katowice – Cmentarz ul. Sienkiewicza

10. Marek Walczewski (1937-2007)

Znalezione obrazy dla zapytania: marek walczewski 13 posterunek

Urodził się w Krakowie w rodzinie o lwowsko- wiedeńskich korzeniach. W szkole muzycznej uczęszczał do klasy skrzypiec. Jednak karierę skrzypka poświęcił dla sportu. Był reprezentantem Polski juniorów w szermierce. Aktorską szkołę krakowską PWST ukończył w 1960 roku. Po studiach zaczął występować w Teatrze Starym z którym był związany do 1972 roku. W 1973 roku przeniósł się do Warszawy gdzie był związany z Teatrem Studio I Dramatycznym. Debiut filmowy Walczewskiego to rok 1963 w filmie „Pasażerka” Andrzeja Munka, zagrał także w ekranizacji „Wesela” i „Ziemi Obiecanej” Wajdy,” Nocach I Dniach” Jerzego Antczaka, „Do ostatniej krwi ” Jerzego Hoffmana. Walczewski w 1977 zagrała zabójcę Gabriela Narutowicza w filmie „Śmierć prezydenta ” Jerzego Kawalerowicza. Aktor udziela się także w rolach komediowych. Dwukrotnie wystąpił u Juliusza Machulskiego w „Vabank2″ i ” Kingsajz”. Można go było oglądać także w serialach;” Polskie Drogi”, „Bank nie z tej ziemi”,”13 posterunek”, „Ekstradycja 3”, „Wiedźmin”.

Znalezione obrazy dla zapytania: Marek Walczewski grob
Grób Marka Walczewskiego na Cmentarzu w Pyrach
One thought on “10 znanych Polaków, którzy odeszli w ciągu minionych lat cz. 1”
  1. Tak szczerze mówiąc, to tych wybitnych aktorów było o wiele więcej. Chociażby ostatnio Ryszard Kotys. Niestety ta lista powinna nazywać się 100 znanych Polaków. A i tak nie starczyłoby na niej miejsca dla wszystkich.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.