Fotograf, który potrafi uchwycić tak charakterystyczny wyraz oczu jest prawdziwym mistrzem w swym fachu. Jedno takie zdjęcie może wystarczyć za podsumowanie wstrząsającej historii z czyjegoś życia.

1. Szaleństwo

Żołnierz w szoku w czasie bitwy pod Courcelette, wrzesień 1916. W czasach pierwszej wojny światowej taki stan określano „shell shocked”, dziś został on lepiej poznany i nazywa się PTSD (zespół stresu pourazowego). Na początku XX w. objawy opisywano jako podobne do postradania zmysłów, żołnierze nim dotknięci wpadali w panikę lub w skrajną apatię; szaleńczo rzucali się do walki lub nie byli w stanie wykonać ruchu, wstać czy nawet mówić.

2. Klęska

Sowiecki żołnierz prowadzi niemieckiego jeńca wojennego, bitwa pod Stalingradem. W czasie bitwy niemieckie wojska zostały otoczone i odcięte od linii zaopatrzeniowych. Żołnierze zostali pozbawieni prowiantu, paliwa, medykamentów i amunicji. Nie mieli wystarczająco ciepłych ubrań, a nie mając paliwa nie byli w stanie się ogrzać. Tysiące z nich zmarło w wyniku doznanych odmrożeń, z głodu i chorób. Ocenia się, że w czasie tej trwającej ponad pół roku bitwy po obu stronach frontu życie straciło ok. 2 mln osób.

3. Strach

15-letni Hans-Georg Henke, żołnierz Luftwaffe Flakhelfer (jednostki przeciwlotniczej) płacze po wzięciu do niewoli przez wojska amerykańskie. Ojciec chłopca zginął w 1938 roku, matka w 1944, wtedy wstąpił do armii, aby mieć co jeść. 3 kwietnia 1945.

4. Trauma

Duński żołnierz ranny w Afganistanie. Napis na jego czole oznacza, że o godzinie piątej założono mu opaskę uciskową.

5. Cierpienie

9-letnia Nguyen Thi Ly, która cierpi z powodu wad rozwojowych spowodowanych działaniem Czynnika Pomarańczowego. Amerykanie w czasie wojny wietnamskiej używali silnych chemikaliów do niszczenia flory dżungli, aby partyzanci nie mieli się gdzie chować i aby pozbawić ich zbiorów żywności. Stosowany przez nich tzw. „Czynnik Pomarańczowy” był bardzo szkodliwy dla ludzi, szkodził dorosłym i powodował poważne wady genetyczne u dzieci, których matki były poddane jego działaniu w okresie ciąży. Ocenia się, że co najmniej 4,5 mln Wietnamczyków i 2,5 mln Amerykanów odczuło na swoim zdrowiu działanie tego środka. Mimo że do rozpylań dochodziło 30 lat temu, nawet dziś rodzone dzieci odczuwają skutki jego użycia.

6. Odwaga

Bibi Aisha, 18 lat. Kiedy miała 12 lat ojciec obiecał, że w ramach rekompensaty za zabójstwo popełnione przez członka jego rodziny, wyda ją za mąż za bojownika Talibów. Ślub doszedł do skutku kiedy miała 14 lat, od tego momentu stale była obiektem prześladowań i przemocy. W wieku 18 lat uciekła od męża, ale została schwytana przez policję, osadzona w areszcie i wydana rodzinie. Ojciec oddał ją jej teściom, a ci w ramach kary za ucieczkę obcięli jej uszy, nos i zostawili na pewną śmierć w wysokich górach. Dziewczyna została odnaleziona i uratowana przez pracowników misji humanitarnej i amerykańskich żołnierzy.

7. Ułuda

Kapral Yukio Araki (17 lat) trzyma szczeniaka, a wokół niego stoją koledzy z 72. korpusu Shinbu. Zdjęcie zrobiono dzień przez wylotem młodych pilotów z bazy Bansei na misję kamikaze na Okinawie. Yukio Araki zginął 27 maja 1945 roku, w wieku 17 lat i 2 miesięcy, w samobójczym ataku na amerykańskie okręty u wybrzeży Okinawy. Zdecydowana większość pilotów kamikaze była w wieku 17-22 lata.

8. Nawiedzenie

Nawiedzone spojrzenie amerykańskiego jeńca wojennego, leżącego na pryczy w wyzwolonym przez Aliantów obozie jenieckim. Limburg, Niemcy, 1945.

9. Szaleństwo

Przystojny, czarujący, kulturalny – Ted Bundy, który okazał się seryjnym gwałcicielem i mordercą. Ofiary uwodził swoim niewinnym wyglądam, podając się za chorego, rannego lub pijanego. Następnie uderzał łomem w głowę, gwałcił, dusił, a na koniec bezcześcił ciało. Ciała porzucał w górach Taylor, kilkukrotnie je później odwiedzał, nakładał makijaż i spał w ich towarzystwie. Został stracony w 1989 roku, przyznał się do 40 morderstw.

10. Utrata niewinności

8-letni Ahmed, syryjski chłopiec, który został bojownikiem. Pali papierosa i ze swoim karabinem AKMS pilnuje barykady w Aleppo. Jest prawdopodobnie najmłodszą osobą, która bierze aktywny udział w tej wojnie domowej.

11. Drapieżnik

Kapral Willie Apiata z nowozelandzkiego SAS. Jedyny żyjący odznaczony najwyższym odznaczeniem Nowej Zelandii – Krzyżem Wiktorii – pierwsza osoba odznaczona tym wyróżnieniem od 1942 roku.

12. Niewinność

„Chłopiec z szafirowymi oczami” – zdjęcie zrobione przez Vanessę Bristow. Kiedy tylko zostało opublikowane autorkę oskarżono o przeróbki w programie graficznym, ale ona odrzuciła pomówienia i opublikowała kolejne zdjęcia chłopca.

13. Piekło

Zdjęcie niemieckiego fotografa, dwukrotnego zwycięzcy nagrody Pulitzera, Horsta Faasa. Nieznany żołnierz 173 Brygady Powietrznodesantowej w czasie obrony lotniska Phuc Vinh w Wietnamie. 18 czerwca 1965.

14. Groza

Dzieci oglądające w teatrzyku lalkowym scenę zabicia smoka. Paryż, 1963.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.