Kilka południowokoreańskich firm oferuje krewnym zmarłych osób nietypową usługę: popiół po kremacji obrabia się w wysokiej temperaturze, by się skrystalizował i zamienił w koraliki, które potem się maluje na niebiesko, różowo, fioletowo albo na czarno. Zamawiający zazwyczaj trzymają je potem w ozdobnym flakoniku. Usługa cieszy się ogromną popularnością.

Warto powiedzieć kilka słów o nieco skomplikowanej sytuacji z cmentarzami w Korei. Przez całe wieki w kraju obowiązującą ideologią był konfucjanizm, który zakładał szacunek do szczątków przodków i pogrzebanie ich w ziemi. W XX wieku w gęsto zaludnionej Korei zaczęło brakować przestrzeni i rząd musiał propagować kremację jako bardziej „kompaktowy” sposób pochówku.

W 2000 roku weszły w życie przepisy narzucające okres 60 lat jako maksymalny czas utrzymywania grobu. Oznacza to, że po 60 latach rodzina musi usunąć grób i zrobić miejsce na następny. Obecnie tylko 30% zmarłych Koreańczyków jest grzebana w sposób tradycyjny, resztę czeka zamiana w popiół lub koraliki.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.