Naukowcy nie ukrywają, że wielu przedstawicieli świata zwierząt wciąż nie jest nam znanych. Jednak nawet wśród tych, z którymi już zdążyliśmy się zaznajomić, trafiają się takie, które budzą powszechne zdziwienie. Dzisiaj poznamy kilka z nich.

1. Macropinna microstoma

Macropinna microstoma to gatunek ryby głębinowej, która jest jedynym przedstawicielem rodziny Macropinna. Ryba charakteryzuje się wyspecjalizowanym narządem wzroku – posiada cylindryczne oczy umieszczone w specjalnej osłonie na szczycie głowy. Ryba jest w stanie zmieniać ich pozycję z poziomej na pionową, dzięki czemu może obserwować to, co jest przed i nad nią.

2. Szklenicowate

W zasadzie nie jest to jeden konkretny gatunek, a cała rodzina płazów z rzędu bezogonowych. Żyją głównie w Ameryce Południowej, a charakteryzują się tym, że skóra na ich brzuchu jest przezroczysta, dzięki czemu można obserwować, co zwierzę ma w środku.

3. Fossa madagaskarska

Ni to pies, ni to kot, ni to wydra… to po prostu fossa madagaskarska. Występuje – jak sama nazwa wskazuje – na Madagaskarze. Jest to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny falanrukowatych i zarazem jedyny przedstawiciel rodzaju Cryptoprocta.

4. Jelonek czubaty

Na pierwszy rzut oka to zwierzę może wydawać się nawet słodkie, z tym swoim uroczym czubem na środku głowy. Kiedy jednak przyjrzymy mu się lepiej, zauważymy potężne kły wystające z pyska. Ta cecha występuje jednak tylko u samców (podobnie zresztą jak czubek). Zwierzęta osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary, występują w Chinach, a ich populacja stale maleje. W tej chwili są już bliskie zagrożenia.

5. Pławikonik australijski

Zwierzęta te – jak sama nazwa wskazuje – występują głównie u wybrzeży Australii (konkretnie Australii południowej i zachodniej). Pławikonik to ryba z rodziny igliczniowatych, która zdecydowanie wyróżnia się swoim charakterystycznym wyglądem. Dosłowne tłumaczenie nazwy tego stworzenia z języka angielskiego to „liściasty morski smok” – co chyba całkiem nieźle oddaje jego niezwykłą naturę.

6. Dikdik

Dikdik to kolejny niezwykły przedstawiciel ssaków kopytnych na tej liście. Zwierzę wyróżnia się głównie swoimi niewielkimi rozmiarami. Jego wzrost (w kłębie) wynosi od 30 do 40 cm w przypadku dorosłych osobników, a waga waha się od 3 do 5 kg. Nie dajcie się jednak oszukać. Dikdik jest niesamowicie szybki. Zwierzę rozwija prędkość do 42 km/h, dzięki czemu jest w stanie uciec niektórym drapieżnikom. Na końcu należy zaznaczyć, iż dikdik to nie gatunek, a rodzaj ssaka kopytnego występujący w Afryce.

7. Halitrephes

Halitrephes to gatunek stułbiopława głębinowego z rodziny Halicreatidae. Te galaretowate stworzenia żyją na dużych głębokościach. Ostatnio natrafiono na ich przedstawicieli na 1400 metrach pod powierzchnią wody w okolicach archipelagu Revillagigedo u wybrzeży Półwyspu Baja California w Meksyku.

8. Charidotella sexpunctata

Charidotella sexpunctata to gatunek z rodziny stonkowatych. Wyróżnia go przede wszystkim jego niezwykły wygląd, który nadaje przezroczysta powłoka, pod którą skrywa się złoty pancerz. Przedstawicieli tego gatunku można znaleźć na terenie obydwu Ameryk.

9. Puklerzniczek karłowaty

Puklerzniczek karłowaty to – jak można wywnioskować z nazwy – najmniejszy ze wszystkich pancernikowatych. Można go znaleźć na terenie Argentyny, a jego długość wynosi zaledwie od 9 do 11,5 cm przy wadze 120 g.

10. Okapi leśne

Okapi leśne to jedyny przedstawiciel rodzaju Okapia na świecie. Zamieszkuje centralną Afrykę i mimo swojego pręgowanego futra, znacznie bliżej mu do żyrafy. Należy on bowiem do rodziny żyrafowatych.

11. Paku

Paku może nie jest aż tak bardzo nieznane, jak inne zwierzęta zaprezentowane dzisiaj. Swego czasu było o nim dość głośno, za sprawą jego – jak to niektórzy określali – „ludzkich zębów”. Paku to ogólna nazwa odnosząca się do kilku gatunków wszystkożernych ryb zamieszkujących Amerykę Południową. Preferują słodkie wody i są bardzo blisko spokrewnione z piraniami.

12. Gobi jerboa

Gobi jerboa to dość niezwykły gryzoń. Zamieszkuje on umiarkowane użytki zielone oraz tereny pustynne w Chinach i Mongolii. Gryzoń wyróżnia się przede wszystkim swoimi tylnymi łapami, które umożliwiają mu szybki bieg oraz dalekie skoki, co znacznie ułatwia ucieczkę przed drapieżnikami.

13. Gębal cejloński

Gębal cejloński wygląda równie dziwnie, jak się nazywa. Występuje w południowych rejonach Indii oraz na Sri Lance. Gębal wiedzie życie nocnego łowcy. Jego upierzenie przypomina z wyglądu suche liście, dzięki czemu gębal może łatwo ukryć się między gałęziami i przyczaić na potencjalną ofiarę.

14. Rokselana

Rokselana to rodzaj ssaka z rodziny koczkodanowatych. Należy do niego kilka gatunków, a wyróżniają się one przede wszystkim brakiem nosa (a przynajmniej jego zewnętrznej części). Z wyglądu przypominają nieco Voldemorta z Harry’ego Pottera. Te niewielkie małpki występują na terenie Azji.

15. Żaba purpurowa

Żaba purpurowa występuje w południowych Indiach i nazywana jest również żabą świnionosą (ze względu na swój charakterystyczny kształt nosa).

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.