Zapchleni złośliwcy z ogromnym przerostem ego czy puszyste czworonogi, które żal byłoby zrzucić z kanapy – w jednej i drugiej wersji koty wzbudzają sporo emocji.

1.

Dla przeciwników kotów sfinks jest jak prezent na święta. Trudno o brzydszy rodzaj… i mniej dopasowaną nazwę. Sfinksy to inaczej koty kanadyjskie bezwłose. Pojawiły się w 1966 roku w wyniku wypadku, pardon, samoistnej mutacji, i dość szybko zyskały sympatię hodowców.

2.

Koty i psy wciąż są popularnym daniem w Azji. Mimo że sukcesywnie spada liczba tychże czworonogów lądujących na talerzu, to wciąż rokrocznie na stół trafiają 4 miliony kotów oraz nawet 30 milionów psów. W ich konsumpcji przodują Chiny, Korea Południowa czy Wietnam.

3.

Nieprędko zabraknie jedzenia… Szacuje się, że na świecie żyje ponad 500 milionów udomowionych kotów, dzielących się na ok. 40 popularnych ras. W Ameryce Północnej ma być ponad 70 milionów kotów i ponad 60 milionów psów. Przewaga tych pierwszych wynika z faktu, że… zajmują mniej miejsca.

4.

Najmniejszym kotem w historii, jak podaje Księga rekordów Guinnessa, był niejaki Tinker Toy, który w pełni dorosłości miał zaledwie 7 cm wzrostu i 19 cm długości. Zdjęcie, które widać powyżej, rzekomo przedstawiające innego najmniejszego kota świata, to przeróbka zgłoszona na internetowy konkurs.

5.

Hodowcy nie ustają w wysiłkach, by krzyżować ze sobą rasy, a niekiedy nawet całe gatunki. Wynikiem jednego z takich eksperymentów jest selkirk rex, czyli kot, który wygląda jakby jego przodkowie zbyt mocno interesowali się owcami. Highlander z kolei to rasa, która w założeniach wyglądać miała jak duże, dzikie koty. Cóż, nikt nie powiedział, że wszystkie eksperymenty muszą kończyć się powodzeniem.

6.

O bezmyślne podążanie za instynktem rozrodczym oskarża się króliki, ale gdyby zostawić samą sobie parę kotów, efekty mogłyby być równie opłakane. Przeanalizowano, że w ciągu zaledwie 7 lat z oryginalnej dwójki mogłoby zrobić się łącznie… 420 tysięcy kociąt! Psy są pod tym względem odrobinę bardziej umiarkowane (67 tys. szczeniąt w sześć lat).

7.

Czysta teoria? Niekoniecznie. Najstarsza kotka, o której wiadomo, że urodziła potomstwo, miała 30 lat. Już samo to jest dużym osiągnięciem, wziąwszy pod uwagę fakt, że koty przeciętnie żyją dwukrotnie krócej. Zasłynęła jednak tym, że w ciągu całego swojego życia wydała na świat imponujące 218 sztuk potomstwa.

8.

Historia opiewa psa, który jeździł koleją, ale wszyscy zapominają jakoś o kocie, który latał samolotem. Największym z czworonożnych podróżników był Hamlet, kot, który uciekł przewoźnikowi w 1984 roku gdzieś nad Kanadą. Zanim dorwano go jakiś czas później, zdołał przemierzyć na gapę 600 tys. km.

9.

Dlaczego młode koty śpią przez większość dnia? Wbrew temu, co twierdzą złośliwi, nie jest to wcale wynik lenistwa ani zbierania sił na złośliwości wyczyniane „za dorosłości”. Prawdziwym powodem jest hormon wzrostu – wydzielany tylko podczas snu. Innymi słowy: koteł nie śpi, koteł nie rośnie. Statystycznie kot przesypia 2/3 doby, co oznacza, że 9-letni kot zaledwie przez 3 lata był przytomny.

10.

Podział na praworęczne i leworęczne uwidocznia się również wśród kotów. Samice są zwykle praworęczne (prawołapie?), natomiast samce leworęczne. U człowieka znacząco przeważają praworęczni (ok. 90% społeczeństwa), ale wśród pozostałych 10% większość stanowią mężczyźni.

11.

Elastyczność kociego grzbietu wydaje się niemal przeczyć fizyce. Człowiek posiada 34 kręgi, a zbyt gwałtowne wstanie z łóżka może poskutkować tygodniowym bólem pleców. U kotów są 53 kręgi, które – w przeciwieństwie do naszych – „wiszą” niemalże luzem, co pozwala zwierzętom na absolutnie nierealną dla nas gimnastykę.

12.

Jak między sobą porozumiewają się koty? Wbrew temu, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, wcale nie miauczą. Piskliwe komunikaty zarezerwowane są wyłącznie dla ludzi. Kot z kotem dogaduje się raczej za pomocą mruczenia, prychania czy syczenia.

13.

W jaki sposób koty (psy również) trafiają do domu z dużej odległości, gdzie nawet człowiek niezaznajomiony z okolicą mógłby mieć problem? Fenomen określono mianem „psi-travelling”, ale jego istota pozostaje zagadką. Naukowcy podejrzewają dwie możliwości – koty albo wykorzystują kąt padania promieni słonecznych, by odnaleźć drogę powrotną, albo mają w mózgu specjalne komórki, które działają jak kompas.

14.

Koci wzrok różni się mocno od ludzkiego – na plus i na minus. Koty lepiej radzą sobie z widzeniem w małym świetle czy nawet ciemności. Mają też bardziej rozbudowane widzenie peryferyjne. Gorzej natomiast radzą sobie z kolorami, których rozpoznają znacznie mniej. Naukowcy podejrzewają, że np. trawa – zamiast zielona – w kocich oczach jest czerwona.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.