Jeżeli chcecie zobaczyć, mało znane zdjęcia historyczne które bardzo często są cenzurowane ze względu na ich szokujące treści – zapraszamy do lektury tego artykułu.

1. Niemieckie okręty podwodne U-530 i U-977 poddają się u wybrzeży Argentyny, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Jednostka U-977 została zwodowana 31 marca 1943 roku. Miesiąc później rozpoczęła służbę w Kriegsmarine i do stycznia 1945 roku prowadziła działalność szkoleniową na Bałtyku. Po kapitulacji Niemiec odbyła rejs do Argentyny, gdzie gdzie została internowana 17 sierpnia 1945 roku, po czym została przekazana Stanom Zjednoczonym.
13 listopada 1946 roku jednostka została zatopiona jako ćwiczebny okręt-cel. Z rejsem okrętu związane są spekulacje, że przewiózł do Ameryki Południowej żywego Adolfa Hitlera.
Załoga U-530 została internowana w lipcu 1945 roku. Okręt przekazano do Stanów Zjednoczonych, gdzie został zatopiony 28 listopada 1947 roku.
Dowództwo Argentyńskiej Marynarki Wojennej opublikowało oficjalny komunikat, w którym stwierdzało, że na pokładzie okrętów nie było żadnych przywódców hitlerowskiej III Rzeszy ani wysokich rangą oficerów, a okręty te przed internowaniem nie zatrzymały się nigdzie u wybrzeży Argentyny.

2. Aktorki występujące w filmie „Krzyk 2” podczas sesji zdjęciowej do magazynu Rolling Stone, 1997 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Na fotografii od lewej strony stoją: Heather Graham, Neve Campbell, Jada Pinkett-Smith, Sarah Michelle-Gellar oraz Tori Spelling.

3. Niemiecki oficer kolonialny skacze na grzbiecie oswojonej zebry, Afryka Wschodnia, 1910 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

4. Nauczycielka Christa McAuliffe obserwuje udany start promu kosmicznego Challenger, 30 października 1985 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Dzień później, 1 listopada 1985 roku, Christa zakwalifikowała się do korpusu astronautów NASA jako kandydatka na specjalistę misji-edukatora. Znalazła się wśród 10 spośród 11 000 nauczycieli, którzy przystąpili do eliminacji. 19 listopada 1985 roku wiceprezydent USA George H.W. Bush ogłosił, że to właśnie ona została wybrana spośród wąskiej grupy 10 nauczycieli. Miała być pierwszą osobą reprezentującą ten zawód, która znalazła się w kosmosie. Zyskała sławę i występowała w wielu programach telewizyjnych.
Wraz z resztą 7-osobowej załogi zginęła dokładnie 73 sekundy po starcie wahadłowca Challenger z Przylądka Canaveral 28 stycznia 1986 roku.

5. Piesi, złapani na przejściu przez jezdnię w niedozwolonym miejscu, musieli w ramach kary stać przez 30 minut w tzw. „boksie wstydu”, Korea Południowa, 18 października 1975 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

6. Żołnierze Żydowskiej Brygady, Włochy, 1945 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Tworzenie formacji rozpoczęło się 20 września 1944 roku. Liczyła ona 5-5,5 tys. żołnierzy pochodzenia żydowskiego, pochodzących z kilkudziesięciu krajów z całego świata, w tym uciekinierów z krajów podbitych przez Niemców. Na jej czele stanął brygadier Ernest Benjamin, który był kanadyjskim Żydem.
Do hymnu jednostki wykorzystano melodię „Marsza Pierwszej Brygady”. Po początkowym szkoleniu w Egipcie formacja została przerzucona do południowych Włoch, gdzie przeszła bardziej intensywne ćwiczenia. Żydzi 5 marca 1945 weszli do walki z Niemcami w ramach brytyjskiej 8 Armii. Objęli pozycje obronne nad rzeką Senio w rejonie miejscowości Alfonsine. . Od 14 do 21 kwietnia tego roku uczestniczyli w walkach o Bolonię jako rezerwa X Korpusu.
Po zakończeniu wojny stacjonowali w Tarvisio, leżącym przy zbiegu granic włoskiej, austriackiej i jugosłowiańskiej. Zajmowali się wówczas przede wszystkim pomocą Żydom ocalałym z Holocaustu, którzy chcieli przedostać się do Palestyny.

7. Hugo Gutmann, niemiecki oficer żydowskiego pochodzenia, który, jako dowódca podczas I wojny światowej, rekomendował Adolfa Hitlera do odznaczenia Żelaznego Krzyża. Fotografia wykonana w 1918 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Od 29 stycznia do 31 sierpnia 1918 był bezpośrednim przełożonym Adolfa Hitlera. W późniejszym okresie, widząc męstwo podkomendnego na polu walki, polecił go do najwyższego jak na stopień Hitlera (Gefreiter, kapral) odznaczenia wojskowego, Krzyża Żelaznego Pierwszej Klasy.
W 1919 roku został zdemobilizowany z armii niemieckiej, ożenił się i doczekał się dwójki dzieci. W latach dwudziestych Gutmann prowadził sklep z meblami biurowymi w Norymberdze.
Jesienią 1933 roku wystąpił o przyznanie mu emerytury wojennej dla weteranów, którą przyznano mu dzięki specjalnym dekretom prezydenta Hindenburga, chroniącym żydowskich weteranów wojny. W wyniku wprowadzenia ustaw norymberskich w 1935 roku Gutmann utracił obywatelstwo niemieckie i został usunięty z grona weteranów wojennych, nadal jednak otrzymując emeryturę (prawdopodobnie dzięki osobistemu wstawiennictwu Hitlera).
W 1938 roku został aresztowany przez Gestapo, jednak szybko zwolniony, dzięki personelowi SS, który znał jego przeszłość. Rok później wraz z rodziną wyjechał do Belgii. W 1940 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, tuż przed inwazją III Rzeszy na Niderlandy. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Saint Louis, pracując jako handlarz maszynami do pisania. Zmarł 22 czerwca 1962 roku w San Diego.

8. Brytyjscy spadochroniarze, którzy dobrze się bawią czytając hasła wypisane na boku ich samolotu po lądowaniu w Normandii, 6 czerwca 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

Napis na boku samolotu:

Kanał [Angielski] was zatrzymał, ale nas nie.

9. Cindy Crawford dla amerykańskiego Vogue, czerwiec 1991 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

10. Zdjęcie z Instagrama Cezarego Pazury, plan filmu „Psy”, 1991 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

11. Upadek trybuny podczas wyścigu Indianapolis 500 w 1960 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Prowizoryczna 30-metrowa trybuna została zbudowana przez osobę prywatną i niczym nie różniła się od zwykłego budowlanego rusztowania. Za skromną sumę 5-10 dolarów można było zobaczyć wyścig z wysokości tej pseudotrybuny, która cieszyła się wielką popularnością.
Podczas zawodów w 1960 roku z rusztowania skorzystało około 120-130 widzów.
Gdy samochody się zbliżyły, ludzie zaczęli podchodzić do krawędzi i pochylać do przodu, aby lepiej widzieć uczestników wyścigu.
W rezultacie konstrukcja straciła stabilność i zawaliła się na stojących pod nią ludzi. Zginęły dwie osoby, 80 zostało rannych, w tym 22 ciężko.

12. Model T-800 na planie filmu „Terminator”, 1984 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

13. Donald Trump i jego Lamborghini Diablo z 1997 roku. Fotografia wykonana na początku XXI wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

14. Protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, które miały miejsce przed i w trakcie Narodowej Konwencji Demokratów w 1968 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

15. Borys Jelcyn w krawacie i dresach Adidasa leci na spotkanie ze swoimi potencjalnymi wyborcami do Czelabińska w ramach kampanii wyborczej, czerwiec 1991 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

16. Dubliński król przestępczości Martin Cahill vel. „Generał” po kolejnym uniewinnieniu, Irlandia, 1988 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Cahill był wyjątkowo zuchwałym złodziejem, który grasował na ulicach Dublina. „Generał” wraz ze swoim gangiem m.in. okradli jubilera O’Connora na Harolds Cross na niebagatelną kwotę 2,5 miliona dzisiejszych euro w diamentach i złocie! Kradzież ta zszokowała wszystkich, a przy okazji przyczyniła się do bankructwa firmy i zwolnień pracowników. Innym jego spektakularnym skokiem była kradzież słynnych obrazów z Russborough House z kolekcji sir Alfreda Beita. Jego łupem padły wówczas dzieła takich tuzów malarstwa jak Peter Paul Rubens, Vermeer van Delft i Francisco Goya. Zuchwała kradzież miała swoje późniejsze tragiczne konsekwencje. Cahill sprzedał część obrazów protestanckim bojówkom paramilitarnym z Północy (UVF), co nie spodobało się IRA.
To prawdopodobnie właśnie IRA wydała wyrok śmierci na Cahilla. 18 sierpnia 1994 roku na rogu ulic Oxford i Charleston gangster został kilkukrotnie postrzelony w twarz i górną część klatki piersiowej. Zginął na miejscu. Zamachowiec wsiadł na motocykl i odjechał. Odpowiedzialność za zastrzelenie Generała wzięła na siebie IRA, ale istnieje jeszcze kilka innych teorii, które mają tłumaczyć śmierć Cahilla.

17. Niels Bohr i Albert Einstein, 11 grudnia 1925 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

18. Pies Pickles, który w 1966 roku, podczas spaceru, odnalazł skradziony Puchar Świata.

Kliknij i zobacz więcej!

Puchar Rimeta zniknął w tajemniczych okolicznościach z londyńskiej wystawy w Central Hall w Westminsterze 20 marca 1966 roku. Miał być chroniony non stop przez dwóch ochroniarzy, ale „jakimś cudem” zmienił właściciela.
Po kilku dniach ujęto osobnika, który żądał pieniędzy za oddanie trofeum. Policja odebrała telefon z propozycją okupu w wysokości 15 tysięcy funtów. Na rzekomego złodzieja zastawiono pułapkę i udało się go aresztować. Zatrzymany nie przyznał się do zarzutu kradzieży i twierdził, że ktoś go tylko wynajął do przejęcia pieniędzy. Puchar zniknął bez śladu. Zarzucano policji, że nieudolnie zastawiła pułapkę i że zapewne wystraszyła prawdziwego złodzieja.
27 marca, po tygodniu poszukiwań, puchar znalazł w południowym Londynie pies wabiący się Pickles. Statuetka leżała na ziemi, owinięta tylko w gazety. Być może złodziej ją wyrzucił, obawiając się zatrzymania.
Pickles był gościem honorowym na uroczystym przyjęciu, gdy Anglia, cztery miesiące później, zdobyła mistrzostwo świata, wygrywając w finałowym meczu, po dogrywce, z drużyną RFN 4:2.

19. Keith Richards, James Brown i John Belushi w Studio 54, 1980 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

20. Samochody Yugo produkowane na licencji Fiata 127 wyjeżdżają z miejscowości Kragujevac w byłej Jugosławii do Stanów Zjednoczonych, 1985 rok. W USA, w latach 1985-1992, sprzedano 145 511 popularnych „Jugosów”.

Kliknij i zobacz więcej!

21. Święto 1 Maja na Placu Czerwonym, Moskwa, 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

22. Ostatni rejs statku „Edwin Fox”, który przewoził skazańców do Australii, 1867 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Zbudowany w Kalkucie w 1853 roku. W 1856 odbył swój dziewiczy rejs do Melbourne, przewożąc pasażerów. W 1858 roku został wyczarterowany przez rząd brytyjski i służył przez następne 9 lat jako statek przewożący więźniów do Fremantle w Australii.
W późniejszych latach statek służył kilku armatorom aż do 1950 roku, kiedy to został porzucony przez ostatniego właściciela New Zealand Refrigeration Co Ltd. W 1965 roku odkupiło go Edwin Fox Society za 1 szylinga.
Obecnie, już w większości odrestaurowany, stoi w suchym doku w The Edwin Fox Maritime Centre w Picton w Nowej Zelandii.

23. Dostawca lodu, Houston, Texas, 1920 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

24. 20-letnia Helena Bonham Carter, 1986 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

25. Roop Kanwar i jej mąż Maal Singh Shekhawat, fotografia ślubna, 1987 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Roop Kanwar była 18-letnią kobietą z rodu Radźputów, która została spalona żywcem w wiosce Deorala w dystrykcie Sikar w Radżastanie w Indiach. Miała wtedy 18 lat i przez osiem miesięcy była żoną Maala Singha Shekhawata. Para nie miała dzieci. Jej mąż zmarł dzień przed nastolatką w wieku 24 lat. Kobieta zdecydowała się bądź tez uległa presji lokalnej społeczności i wzięła udział w ceremonii zwanej sati, kiedy to wdowa po zmarłym mężu zostaje spalona wraz z jego ciałem na stosie.
W odpowiedzi na to zdarzenie zostały uchwalone najnowsze przepisy dodatkowe przeciwko praktyce sati, początkowo przez rząd stanowy Radżastanu, następnie przez rząd centralny Indii. Na ceremonię upamiętniającą rytuał sati Roop w trzynastym dniu od śmierci wdowy przybyło ponad 50 tysięcy hinduistów.

TUTAJ ZOBACZYSZ POPRZEDNIĄ CZĘŚĆ

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.